PostHeaderIcon Yüksel Beşir Yazdı: GEÇEN SEZON GAZİANTEP MAÇI SONRASINDAN SNEİJDER TRANSEFERİNE…

 

Herkese merhaba… Bu ilk yazım ve umarım son da olmaz , bir yandan bilimsel yazılar yazmaya uğraşıyorum bir yandan da hayatımın vazgeçilmezlerinden olan GALATASARAY için yazmaktan mutluluk duyuyorum.

Şampiyonluğun geldiği geçen sezonun kırılma maçı olan ve sistem olarak maç sonrasında 4-5-1 e dönülen Gaziantep karşılaşması her şeyin başlangıcıydı. Sezonun ikinci yarısında yapılan Necati Ateş takviyesiyle dörtlü defansın önünde aslında 2 forvetle değil 6 orta saha ile oynadık. ( engin,melo,Selçuk,emre,Necati,elmander) bu da çok dirençli bir orta sahamızın olmasını ve maçlarını domine edecek fizik güç kullanımını takımımıza sağladı. Hayranlıkla izlediğimiz (yenilsek dahi.. ör. Fener maçı  ) bir takım oluştu.    

Ben sezon başından beri takımı çok eleştiriyor ve bu nedenle çok tepki alıyor dahi olsam bu sezon oluşturulan kurgunun yetersiz olduğunu düşünüyorum. Gerek Tomas Ujfalusi nin sakatlığı gerekse Hamit in yeterli katkı sağlayamaması , melo nun geç gelmesi ve bağlı veya bağımsız olarak Selçuk İnan ın form düşüklüğü bir yana bunların hepsinin orta saha özelliği olmayan 2 forvet oyuncusu ile oynamamız ( Burak ve Umut ) neticesinde orta sahada gardımızın düşmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Sneijder inanılmaz bir transfer ve hala bu adamın bırakın GALATASARAYA Türkiyeye gelmiş olması bile muhteşem. Yaratıcılık , oyun zekası bir yana micadeleci tempolu ve sert oyuna olan yatkınlığı da katkı sağlamaya yetecek. Serbest atışlardaki becerisini söylemeye bile gerek yok. Fakat…..

Madem böyle bir oyuncu aldın o zaman sistemini de ona göre düzenleyeceksin. Yapılacak şey nacizane bence şudur ; 

Muslera ( alternatifsiz)

Eboue ( yedeği Sabri reyiz  )

Semih ( ne kadar hırslı da olsa arkasına çok adam kaçırıyor.. alternatifi muhakkak alınmalı)

Dany ( alternatifsiz)

Riera ( takımın bu sezonki en iyi oyuncusu,akıllı,usta futbolu çok iyi biliyor..keşke gerçek yerinde oynasa )(eğer iyi bir solbek transferi yapılırsa sol açık oynamalı)

Hamit ( bayerndeki Hamit maalesef yok.oynadığında neler yapabileceğinin farkındayız ama  )(engin baytar her zaman alternatifidir )

SELÇUK ( ALTERNATİFSİZ)

SNİJDER ( ALTERNATİFSİZ)

Melo ( geçen sezonki melodan eser yok. Çünkü onun rahat oynamasını sağlayacak hücüm pres etkinliği ön tarafta yok.)(bence YEKTA burada ilk seçenek olmalı)

SOL AÇIK ( buraya yazacak kimseyi bulamadım ve emre çolak da bu yerin oyuncusu değil. Erken başlayan bir özgüven ve lakayit oyun anlayışı nedeniyle ancak alternatif olmalı.buraya iyi bir sol bek transferi sonrası muhakkak RİERA konur)

Burak Yılmaz ( biraz daha dikkatli akıllı olsa atacağı golün haddi hesabı olmayacak. Ama savruk ve dağınık oynuyor. Umarım toparlanır. Elmander daha bitirici bir golcü olsa tek geçerdim ama değil )

Biz UEFA şampiyonu olduğumuzda da unutulmasın ki 4-4-2 değil aslında arif erdem sayesinde 4-5-1 oynuyorduk. Bu çok ideal bir sistem.

Her ne kadar eleştirilerim çok da olsa GALATASARAYI ÇOK SEVİYORUM. Bjk karşısında başarılar diliyorum…    

YÜKSEL BEŞİR…    

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar