PostHeaderIcon Yönetilemeyen Şube

 

Bu yazımda ne Euroleague F8′den, ne de ligden bahsedeceğim. Sizinle Galatasaray bayan basketbol takımının düzeni, ama yanlış olan düzeni hakkında konuşacağım. Takımın düzeni sadece içinde bulunduğumuz sezonun yanlışı değil, her sene aynı yanlış. Bu seneden başlayarak geriye gidelim. Sezon başında kadroda revizyona giden, yabancı oyuncuların çoğunu gönderip bir de koç değişikliğine giden bir takım vardı. Başarısız geçen bir sezondan sonra bu değişiklikler normal görülebilir, ama esas yanlış da burada başlıyor. Çünkü başarılı olmak için bir çok faktörün bir araya gelmesi gerekir. Sadece koç ve oyuncu değişikliği ile başarıyı yakalamak zordur. Başarı çoğu zaman yönetici, koç, oyuncu, taraftar bir bütün haline geldiğinde ortaya çıkar. Ne var ki bugünün Galatasaray’ı bu faktörlerin tam olarak bir arada bulunmadığı bir takım görüntüsü çiziyor.

Ekrem Memnun sene başında yapılan en doğru tercihlerden biriydi takım adına. Sezona başlarken verdiği demeçlerle taraftara güven veren en önemli isimdi; ama en sonunda o da yıprandı. Belki bu başarısızlıkta en az payı olan kişi o; fakat hataları da yok değil. Ekrem Hoca’nın rotasyon yapma konusunda sıkıntıları olduğunu düşünüyorum ve bazı oyunculara tahammül ederken bazılarını çabucak silebiliyor: Alba Torrens gibi.

Ekrem Memnun’un elinde kötü bir kadro yoktu; fakat bu kadro yüksek hedefler için yeterli değildi. Hoca her zaman savunmayı öne çıkaran bir oyun sistemi oturtmak istedi. Ancak çok fazla aksilik yaşadığını da söylemem lazım. Özellikle Whalen’in gidişinden sonra takımı toparlayamadı. Bunun en büyük sebebi de kadro yapılanmasının yanlış yapılmasıydı. Kadroyu kendisi kurmadığı için bu konuda suçlanacak en son kişi Ekrem Memnun’dur. Şimdi buradan kadroyu kuran yönetime geçelim.

Sadece bu sene değil, kulüp içinde yıllardır kötü yönetilen tek şube olabilir Galatasaray Bayan Basketbol Şubesi. Özellikle Whalen’in gidişi yönetim açısından büyük bir hata olarak görülebilir. 10 milyon dolara yakın para harcanarak kurulan bir takımın en önemli oyuncusunu 75 bin dolar için kaybettiğini ve ondan sonra tepe taklak olduğunu düşünün. Yerine getirilen oyuncu ise kesinlikle Whalen’in yerini dolduramayacak bir oyuncu olan Lindsay Harding. Bir de Eshaya Murphy transfer edildi. Murphy şutör guard pozisyonunda oynuyor. Sene başında Alba Torrens dönecek diye şutör guard pozisyonunda oyuncu eksiği olmasına rağmen transfer yapmayıp, Whalen gittikten sonra hem de en kritik dönemde, guard pozisyonun yanındaşutör guard pozisyonuna da takviye yapmak nasıl bir düşünce ile yapılmıştır? Tartışılır. Haliyle ne oyuncular takıma adapte olabildi, ne de koç onları doğru bir şekilde kullanma fırsatı bulabildi. Bunlar yıllardır yapılan hatalara verilebilecek pek çok örnekten sadece birkaçı. Zaten son yıllarda gelip giden oyuncuların haddi hesabı yok. Son beş senede değişen yabancı oyunculara bakın yaklaşık 25 tane (belki daha fazla da olabilir). Bunlar gerçekten inanılmaz veriler. Harcanan paralar da işin cabası. Bir de Nevriye Yılmaz olayı var. Ocak ayında döneceği söylenen Nevriye hala ortalarda yok. Bu sezon oynadığı dakikaları toplayınca bir maç etmiyor (Sadece 25 dakika), karşılığında aldığı para ise 450 bin Euro. Yorum sizin…

Sonuç olarak; şu anda sahip olduğumuz şeyler büyük başarılar için yeterli değil. Eğer başarı istiyorsak sıfırdan başlamamız lazım ve bu konuda yapacağımız ilk şey; başarıyı tanımlamak olmalı. Çünkü eğer başarıdan anladığımız her sene sadece Türkiye Kupasını almak olacaksa bu kadar büyük yatırımlar yapılmasına hiç gerek yok. Yıllarca Fenerbahçe’ye kaybetmemizin küçük farklardan kaynaklandığı düşünüldü. Yerli oyuncu sıkıntısı, koç katkısı gibi. Bunun üzerine en kaliteli yabancıları aldık ama yine olmadı. Demek ki sorun çok daha derinlerde ve buna kökten bir çözüm bulmamız lazım. O halde önce amaçlarımızı ve başarı ölçütlerimizi net bir şekilde belirleyip kadro ve koç gibi yapılanmaları daha sonra ele almalıyız.

Sözlerimi geçenlerde okuduğum bir cümle ile bitirmek istiyorum:

”Bazı değişkenleri değiştirdiğiniz halde hala aynı sonuçları alıyorsanız, değiştiremediklerinize bakın.”

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar