PostHeaderIcon YAZARLARIMIZDAN MANUCAR MARKOİSHVİLİ ANALİZİ

 

 

 

Manucar Markoishvili için tecrübeli, güvenilir iyi bir takım oyuncusu tanımı yapılabilir. David Hawkins sonrası planlarda değişiklik olduğunu bu transfer ile anlamak mümkün David Hawkins pozisyonu için güçlü bire biri zorlayan bir oyuncuydu bunun üstüne geçen sen kazandığı başarılar da eklenince  katlanan özgüveni ile tam bir winner olmuştu. Bütün bu olumlu yanlarının yanında bu sezon alınan yenilgilerde ortaya çıkan durum topu çok fazla tutup aynı şekilde çok zorlayınca  takım arkadaşlarının maçtan soğuduğunu görebiliriz. Arroyo transfer sonrası topu daha fazla paylaştığı  görülüyordu ve bu durum sezonun ilerleyen bölümü için olumlu bir gösterge olmuştu. Tam da bu dönemde yaşanan talihsizlik bu açıdan çok daha önemli bir dezavantaj oldu zira bu dönemde bu çapta dominant birini bulmak zordu bulsak dahi aynı ölçüde verim alınması mümkün olabilir miydi kuşkuluyum. Muhtemelen hoca da bu riskleri göz önünde bulundurmuş olacak ki plan da değişikliğine giderek Markoishvili tercihine gitti.

Manucar Markoishvili’ye gelecek olursak öncelikle çok büyük bir potansiyel olarak piyasaya çıktığını belirtmeliyim ancak bu  ölçüde bir oyuncu olamadı. 16 yaşında Benetton Treviso tarafından transfer edildiğinin de Bostijan Nachbar gibi nba olması bekleniyordu ancak burada pek başarılı olamadı. Benetton sonrası kendini bulacağı Olimpija macerası başladı orada ki başarılı sezonları onu Cantu ile yeniden İtalya’ya taşıdı…    

Oyuncu özelliklerine gelecek olursak öncelikle tempolu set hücumunda hatırı sayılır bir orta mesafe ve üçlük tehdidine sahip hem perde çıkışında doğru pası aldığında hemde yardımlar sonrası ekstra pas aldığında ceza şutlarını yüzdeli şekilde atar. Savunması için çok üst düzey diyemeyiz ancak savunmanın bir takım işi olduğunu da unutmamak lazım burada çok sırıtmaz. 3 numara için çok fizikli diyemesek de fena bir fiziğe sahip değil ribaund katkısı konusunda da Hawkins kadar etkin olmayacaktır. 

Sonuç olarak bir yıldız değil iyi bir takım oyuncusu aldık maçlarda faktör olabiliecek bir joker ama tek başına maç alacak biri değil. Markosihvili sonrası özellikle hücum da ki mesafe ayarlaması ve set temposunu da yukarı çekmemiz takımın geleceği açısından önemli burada hocanın son 1.5 sezon ki ezberini bıraktığını  görebiliriz. Burada asıl iş sezonun geri kalanında Carlos Arroyo da olacak bir diğer nokra ise Jamont Gordon’un son dönemde ki performansını kalıcı şekilde göstermesi olacak .

MUHSİN MORDENİZ     

 

Markoishvili’nin gelişi ile Ergin Ataman takımı Arroyo’ya emanet ettiğini ilan etti. Artık bu takımın lideri Arroyo. Top daha çok guardların yönetiminde olacak ve 3 numarada Hawkins’e göre daha iyi bir şutör olacak.Tabi Hawkins’le karşılaştırdığımız zaman eksi yönleri var ama Hawkins’in yaptıklarını Markoishvili’den beklemek çok akılcıl olmaz. Markoishvili ile hücumda daha organize bir görüntü çizeceğimizi düşünüyorum. Arroyo’nun gelişiyle pick&roll’lerin sayısının artacağını söylemiştim bu transferle daha da artacaktır pick&roll’lerin sayısı.Bunun sebebi de rakiplere karşı olan size üstünlüğümüzü kaybetmemiz.Bire bir hücumları daha az izleyeceğiz gibi duruyor.Genel olarak baktığımızda Schilb’e oranla daha iyi bir transfer yaptığımızı söyleyebilirim.Çünkü Schilb topu hep elinde isteyen,sayıya odaklı bir oyuncu fakat Markoishvili sisteme daha sadık ve savunma yönü daha kuvvetli bir oyuncu bir oyuncu.Bu yönden mantıklı bir hamle yaptığımızı düşünüyorum.Tek sıkıntı onun için ödeyeceğimiz para 500 bin euro bonservis bedeli ödeyeceğiz.Kendisine de 1.3 milyon dolar ödeneceği söyleniyor ama tam emin değilim.Piyasada kaliteli oyuncu az olduğu için çok fazla indirme şansımız olmadı herhalde bu fiyatları.Umarım bu paralara değer ve takıma iyi bir katkı sağlar.   

CAN TÜYSÜZ    

 

Açık konuşmak gerekirse GS’a uzun zamandır (Hawkins olayı olmadan öncede) ribauntçu, şutu net bir oyuncu istiyordum. Bu konuda da ilk tercihlerim Nocioni ve Eidson idi. Görüştüğümüz isimlere bakılınca B.Schilb vardı bir çok basketbolseverin istediği ama ben Marko’yu tercih ediyordum. Çünkü sayı kadar savunma da önemli ve  Marko bu anlamda sisteme sadık kalıp savunma karakterini koyabilecek oyuncu. Beklediğim ribauntlara katkı verecek oyuncu profilini sergiliyor mu bu tartışılır ama eli oturduğunda seriye bağlayacak kadar da net skor gücü olacaktır. Bunu da genç yaşlardan itibaren sık sık göstermekte. GS’da 1. skor obsiyonu olmayacağı için görev alanı çerçevesinde çok faydalı olacaktır. Yalnız ondan Hawkins’in verdiği şekilde takım lideri olması beklenmemeli. Zaten Ergin Hoca da takımı artık Arroyo’nun çevresinde toparlıyor. Eğer David’in B numunesi dilediğimiz gibi çıkmazsa aramızdan ayrılacak ve takımın yardımcı lideri de büyük ihtimalle Jamont olacaktır. Bu da MArko için faydalı bileşenler bence. Hedefleri konusunda sezon boyunca çok darbe alan GS’ın aynı hedef doğrultusunda yaptığı bu yürüyüşe destek vereceğine inanıyorum ve Hoş geldin diyorum kendisine. 

SÜHAN CEM UCSOY    

 

MANUCHAR MARKOISHVILI

Epey bir zamandır Daviid Hawkins’in yerine kim alınacak diye kendi aramızda beyin fırtınası yaparken, açıklanan Manuchar Markoisvili simiyle açıkçası hem şaşırdım, hem de mutlu oldum. Şaşırdım çünkü adı fazla geçmemişti. Sevinmemin nedeniyle diğer alternatifler içerisinde Schilb’le birlikte en iyi alternatifi almış olduk. Manuchar Markoisvili uzun süredir İtalya’da Cantu’da oynuyor ve özellikle geçen sene ve bu sene Cantu’yla iyi maçlar çıkardı. Klasik 3 numara özelliklerini taşın Manuchar Markoisvili’nin en önemli özelliği %40’la üçlük atması ve istikrarlı performansı. Özellik bu sene Cantu’nun elemelerden Euroleague gruplarına katılmasında ve sonrasında normal sezonda ciddi katkıda bulundu. Yine de Hawkins’in yerini tam olarak doldurabileceğini düşünmüyorum. Takıma elbette katkı yapacaktır ama zaten güçlü bir kadromuz var ve kalan tüm maçlarımızda alabileceğimiz mağlubiyet sayısı 3’ü geçmeyecektir. Peki Manuchar Markoisvili o, olası 3 maçı kazandırabilecek adam mı. Bence değil. Yine de hayırlı olsun demek lazım. Rotasyonun 9 oyuncuya düştüğü bir kadroya direk oynayacak tecrübeli bir oyuncu eklemek olumlu etki yapacaktır ama bu oyuncu için sağlam bir 5 numara da düşünülebilirdi

BAHADIR OĞUZ    

 

Manuchar Markoishvili

86 doğumlu Gürcü oyuncu, 1.97 boyunda, 2-3 oynayabilen bir isim. Hawkins’le yaşanan sorun nedeniyle Ergin hoca ve teknik heyet, düşünülen uzun oyuncu transferinden vazgeçip, Hawkins’in yerine şutör bir kısa forvete yönelmek zorunda kaldı. Cantu sisteminde etkili olan bir oyuncu. Çok büyük yetenekleri var mı tartışılır, ama hırslı bir oyuncu, iyi bir şutör ve sert bir savunmacı. Boş bulduğu pozisyonlarda yüksek yüzdeli dış şutlarıyla rakibe her an cezayı kesebiliyor, hatta hızlı hücumlarda bile içeriyi zorlamak yerine rakip takım savunmayı daha oturtamadan 3′lük şut atabiliyor. Zaten Hawkins gibi atletik, içeri penetreyi edip potayı zorlayan bir oyuncu değil. Ama şut çekmek için boş pozisyon bulmayı beklemiyor, kendine de şut çekebilmek için boş pozisyon yaratabiliyor. Savunması iyi bir oyuncu. Sert, agresif, ikili mücadeleden kaçmayan, pes etmeyen, rakibini bunaltan bir savunmacı. Markoishvili için sistem/takım oyuncusu desek doğru olur. 3 numaraya daha çok Nocioni tarzı ribauntlarda da etkili olabilecek, pota altını da zorlayabilecek bir adam istiyordum. Ama maliyeti nedeniyle ister istemez alamadık. İnşallah Markoishvili transferi takımımız için hayırlı bir transfer olur.

Erkek basketbol takımımızın üzerinde resmen kara bulutlar dolanıyor. Göksenin ve Domercant’ın ciddi sakatlıkları, ardından da Hawkins’li ilgili ortaya çıkan durum herkesin canını sıktı. Ama hala iyi bir kadromuza var ve Markoishvili’de kendisinden beklenen katkıyı verirse; hala ligde de, Eurocup’ta da şampiyonluğun en önemli adayı olabiliriz.

HASAN YILDIRIM    

 

David Hawkins’in Galatasaray’a yaşattığı sorunlardan sonra mecburen bir 3 numara arayışına girildi. Alınan 3 numara ise Manuchar Markoishvili oldu. “Manu“, sorumluluk almayı seven bir 3 numara. Ama en önemli özelliği pick and roll’u çok iyi oynanyan bir “ball handler“, yani perdeden sonra penetre yapabilen ya da şutu arayan bir oyuncu. Arroyo’nun gelişiyle birlikte Galatasaray P&R’u daha iyi oynamaya başladı ve Manu’nun gelişiyle P&R’dan daha da yüksek verim alınabilir.

Euroleague’te de önemli bir performans göstermişti yeni transferimiz. 12.6 sayı, 2.5 ribaunt ve 1.7 asist ortalamaları onun ne kadar önemli bir skor katkısı yapacağını gösteriyor. Gürcü oyuncuya Galatasaray’ımızda başarılar diliyoruz, inşallah bize nice başarılar kazandırır.

ALİ CAN KUTLU    

 

Kısaca Markoishvili…    

 

Yeni transferimiz Markoishvili bugün İstanbul’a geldi. İsminin yazımı zor olduğu için kendisine kısaca Makro diyebiliriz galiba…    

 

Makro, Gürcistan’lı, senelerdir İtalya’nın Cantu takımında 4 sezondur istikrarlı bir şekilde oynuyor. Aslından bundan önceki sezonlar, ne Cantu’dan gönderilecek kadar ne de bir tık yukarıya çıkacak kadar oynamadı. Ama bu sezon hem İtalya’da, hem Euroleague’de Cantu’nun en iyi, en verimli oyunculardan biri oldu. Gürcistan’lı olduğu için kendisi hakkında, tam bir Profesyonel, iş ahlakı yüksek, takım oyuncusu ve çok güçlü bir fiziği olduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Hawkins’in yerine alınabilecek en iyi oyunculardan biri, aslında Makro için ilk izlenimim vasatdı. Yalnız biraz düşününce ve birkaç arkadaşdan da kendisiyle ilgili bilgi aldıkdan sonra, düşüncelerim değişti. Kendisini çok fazla izlemedim. Ama 2 – 3 maçını izledim. Savunması çok iyi, şutör, ribaunt kovalayan ve takım içi düzenine oturacak bir oyuncu. 3 numarayı, Cenk ile beraber tamamen şut bulduğumuz bir bölge yapacaklardır. Marko’yu şutda boş bırakmamanız lazım. Yoksa cezayı keser diyeceğim, ama bu adam el üstünden bile çok iyi atan bir oyuncu. Ergin Ataman’a da burada kritik bir görev düşüyor. 3 numarayı hücum organizasyonlarıyla sürekli şut bulacağımız bir bölge yapmalı. Bir nevi “ Tehlike anında kolu çekiniz” bölgesi olmalı. Zaten şutör bir takımız. Marko’yla bu bir tık daha artacak. Yalnız kendisinden Hawkins’in boşluğunu doldurması beklenmesin. Hawkins kadar iyi bir 3 numara değil. Hawkins bana göre, Rudy Fernandez ile beraber Avrupa’nın en iyi 3 numarası olduğu için, Marko’dan böyle bir performans beklememek lazım. Bu oyuncuyuda zora sokar. Bizimde hayal kırıklığı yaşamamıza sebep olur. "Ah Hawkins vah Hawkins" yapmaya da gerek yok. Bizi düşünmeyeni bizde düşünmeyeceğiz tabikide… B numunesininde sonuçları geldikden sonra sözleşmesi fesih edilip, oyuncunun menajerine ve kendisine menajer alacakları için dava açıcak. Ama Galatasaray iyi bir oyuncu aldı. Hatta İtalya liginin en iyi 5 oyuncusunda birini aldı. Bizde de tutacağına eminim. Blake Shilb’den daha çok faydası olacakdır. 

 

Bu Transfer hepimize hepimize hayırlı olsun… Umarım başka aksilik yaşamayız…    

FIRAT DURMAZ    

 

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar