PostHeaderIcon YAZARLARIMIZDAN DROGBA DEGERLENDİRMESİ

 

 

 

                           Gerçek Bir Lider..

DidierDrogba…Son yıllarda belki de ülkemizde  görülebilecek en özel futbolcu…Benim için futbolculuğundan çok futbol dışında yaptıkları çok daha önemli..Drogba tam bir yardım gönüllüsü ,iyi niyet elçisi.. Futboldan ve reklamlardan kazandığı paralarla Afrika”da yaptıkları onu tam bir efsane haline getirmiştir. Yaptırdığı hastaneden tutun da ülkesinde devam eden iç savaşta oynadığı rol ve binlerce insanı ölümden kurtarmasıO”nu bu kısacık yazıda anlatmaya yetmez.

“Didier çok özel bir insan. Ve her zaman söylediğim gibi inanılmaz bir oyuncu. Ama hepsinden önemlisi dünya üzerinde yaptıklarıile,Afrika”nıninsanı olarak, Fildişi Sahilleri için bir öncü olarak, bir baba olarak, bir evlat ve bir arkadaş olarak çok özel bir insan Didier. Ve sadece bazılarımız O”nu hayatımızın içine alabilecek kadar şanslı olabildik.” Diyen MourinhoO”nun gerçekten saygıyı hak eden bir insan olduğunu vurguluyordu…    

D.Drogba gerek saha içinde gerek saha dışında gerçek bir lider. O”nun işine olan saygısına, gösterdiği emeğe şapka çıkarmamak imkansız.. Oynadığı her takımda sevilen arkadaşlarına ve teknik kadroya yardımcı olan terini sonuna kadar akıtan açıkça yüreğini ortaya koyan bir futbol devi…

      Benim için Drogba”nın yaşı, form durumu, atacağı veya kaçıracağı goller hiç önemli değil.. Böyle bir devin ülkemizi ve Galatasaray”ı seçmiş olması çok çok önemli.. Bu kadar önemli bir futbol adamının ülkemize geliyor olması çok özel bir durum olarak değerlendirilmeli.. Henüz bazı çevreler bu durumun tam olarak farkında değil. Ancak ilerleyen günlerde bu sözlerim çok daha iyi anlaşılacaktır.

Böyle özel bir oyuncunun  ülkemize getirilmesinde emeği olan herkese teşekkür etmek hepimizin görevidir.

İlhan İLMENÖZ

 

 

DidierDrogba için fazla yoruma gerek yok kariyeri ortada zaten.

Takımın kadrosuna bakarak transferi değerlendirecek olursak öncelikle son 15 yolda yaşanan sorunlara bakmakta fayda var. Geçen sezon  takımın en skorer oyuncuları defansın önünde oynayan orta saha ikilisi Selçuk ve Melo olurken orta saha kenarında kullanılan Emre Çolak, Kazım, Engin, Riera yeteri kadar gol ve asist katkısı sağlayamadı.

Forvette ise sezon boyunca yaşanan sakatlıklar yüzünden inişli çıkışlı grafik çizen Elmander, Baros, Sercan ve devre arası gelen Necati kafalarda soru işareti yaratmıştı. Bütün bu verişlerin ışığında yaz transfer döneminde yaratıcılık sorunu için Amrabat gol sorunu için ise Umut ve Burak alındı. Bu hamlelerin de yeterli olmadığı görülecek ki devre arası buna ilaveten Sneijder ve Drogba alındı. Bu sezon özelinde bakılırsa rakiplerin Selçuk İnan üzerinde önlem aldığı ortada topu aldığında sürekli baskı yediği için beklenen performansı gösteremiyor bunda onu rahatlatacak oyuncuların olmaması da etken Melo sezon boyunca kötü bir performans sergilerken işlerde top tutacak topu taşıyacak oyuncu eksikliği de göze çarptı.

Sneijder sonrası Drogba transfer bu açıdan takımı rahatlatacaktır. Drogba savunma oyuncularının özel ilgi göstereceği bir oyuncu bu da yanında ve arkasında oynayan oyuncuların rahatlamasına yol açacaktır. Oynanacak sistemde değişiklik olup olmayacağını ise maçlarda forma giymeye başladığında göreceğiz.

Transferin bana göre sıkıntı olabilecek yönü ise maliyeti yarım sezon 2 milyon gelecek sezon için ise 4 milyon Euro Drogba için fazla değil sonuçta kariyeri ortada bu rakamlar sırf ismi için bile verilebilir.  4 milyon Euro imza parası ise bana biraz fazla geldi sonuç olarak 10 milyon euroluk bir yatırım yapılmış bunun karşılığını sahada alınması gerekiyor ki bu riske değsin.

MUHSİN MORDENİZ…    

 

Didier Drogba 34 yaşında Fildişi sahili milli oyuncusu. Ülkesinin ve dahi Afrikanın futbol sembollerinden. Drogba’nın  ne büyük bir oyuncu olduğuna dair bir çok haber okumuş hatta bundan daha fazlasını da siz biliyor olabilirsiniz. Sonuçta bahsi geçen isim Drogba marka isimdir. Nasıl Kağıt Mendil yerine Selpak Kadın pedi için Orkit diyorsak Golcü tanımıyla da öyle özdeşleşmiştir Drogba. Drogba’nın takıma kazandıracağı yararlar bir kaç başlık altında toplanabilir. Birincisini zaten şu anda başarmış durumda dünya manşetlerine Sneijder ile geri dönen GS’ın tanınabilirlik bilinirlik oranını daha da yükseklere çektiği kesin. PR ve Reklam anlamında  daha hiç bir şey yapmadan bir kazandırımı oldu bize. 

 

İkincisi winner oyuncu kabiliyeti. Bildiğiniz gibi UEFA kadrosunda Oyunu kuran serbest oyuncu Hagi gerçeği vardı. Ama Hagi’nin GS takımındaki esas görevi kazanma alışkanlıklarına fayda ve takımın saha içi lideri olmaktı. Hagi’yi anlayabilmek için maçı çıplak gözle seyretmeniz gerkirdi. Maç esnası top ondan uzakken  takımı sahaya yerleştirtmesi takım arkadaşlarına verdiği direktiflerle de GS’ın saha içinde bir gücüydü. Şimdi biz Sneijder’i alarak bu kadro için olabilecek en iyi Hagivari oyuncuyu bulduk. Ama Sneijder’in Hagi’den eksik yanı o saha içi liderliği Hagi gibi dominant yapamayacak olmasıydı. İşte Drogba transferi bu yüzden önemlidir. Takım saha içi liderini de böylelikle bulmuş oldu. Drogba winner özelliği sebebiyle skor ve oyun nasıl olursa olsun takımını motive eden hırs yüklü bir oyuncu. GS’a bu anlamda katkısı olacaktır. 

 

Üçüncüsü ise saha içindeki görevleri açısından olacaktır. Herkes Drogba’yı hedef golcü olarak görse de Drogba yanındaki partnerine göre hücumda şekil alan kanatlarda da Sağ ve Sol Winger olarak oynayabilen bir oyuncu. Hücumda yer değiştirerek  dönerek veya kanatlara kaçarak oynadığı gibi forvet arkasına da kaçabilmekte. Chelsea’de CL’yi aldıkları sezon partneri Torres idi. Burak’ı kaba ca Torres gibi düşünürsek Drogba’nın Burak ile de oynamakta zorluk çekeceğini düşünmüyorum.  İlk 1 ay belki Burak ile çapraz koşularda ve birbirini tamamlamada sıkıntılar yaşayacak lsa da bu anlaşma sağlandığında Alan savunması yapan kulüplerin kalelerine çok şut yemesine sebep olacak açıkları yaratacaklardır. Hamit Selçuk Sneijder Burak Drogba’nın bu anlamda çok şut çekeceğini düşünüyorum. Öte yandan savunma şut attırmamak için öne kaykıldığı an zaten o aralara ve geriye aktarılacak paslarla direk gol imkanı da yaratılacak (Özellikle Selçuk ve Sneijder’in  pasları). 

 

GS’ın savunma sıkıntısı var denirken de sık sık söylediğim gibi. Hangi büyük  önemli ve ciddiye alınan maçta GS rakibine pozisyon verdi?  GS’ın sorunu ileride topu tutamamaktı. Eldeki forvetlerimiz ve kanat oyuncularımız bu vasıftan uzaktı. Sneijder ve Drogba transferleri topun ileride durmasını takımın denge noktasının tekrar ileriye taşınmasını sağlayacak. Denge noktası ileri taşınınca -Geçen seneki performasından kötü olduğu düşünülen- Melo ve Selçuk’un biraz daha öne geleceğinden performans artışlarına da şahit olacağız. 

 

 

Drogba bir taşla kuş katliamı yaptıracak özel bir yetenek. Fatih Hocanın da onun gelmesini sabırsızlıkla beklediğine eminim. Bizim ve  Galatasaray tribünlerinin sabırsızlığı gibi…    

 

SÜHAN Cem Ucsoy    

 

 

Didier Drogba – Bir Efsane

1978 doğumlu Fildişi’li oyuncu 1.89 boyunda. Le Mans formasıyla 1998 yılında 20 yaşında profesyonel olmuş bir futbolcu. Gelmiş geçmiş golcüler içerisinde (profesyonel kariyerine belki de en geç başlamış olan) dünyanın en iyilerinden biri. Kariyeri boyunca Le Mans, Guingamp, Marsilya, Chelsea ve Shanghai Shenhua formaları giymiş bir oyuncu. Chelsea’yle kazanmadığı başarı kalmadı desek yeri. Chelsea taraftarlarının onu çok sevmesi, en iyi oyuncuları seçmesi ve ayrılmasına da çok tepki göstermesi nasıl bir futbolcu olduğunu da gösteriyor aslında.

Golcüler belli özellikleriyle ön plana çıkarlar. Drogba her açıdan müthiş bir golcü. Her 2 ayağını da çok iyi kullanabiliyor, şutör, teknik, son vuruşları çok iyi, hava toplarında etkili. Çok hızlı bir oyuncu, güçlü, atlet. Her pozisyonda gol atabilen, kendine pozisyon hazırlayabilen, gol attığı kadar da takım arkadaşlarına gol attıran, kendine ve takım arkadaşlarına gol pozisyonları hazırlayabilen bir oyuncu. 

Peki GALATASARAY’da ne yapar? Drogba’ya bizim dışımızda, Chelsea, Juventus, Schalke gibi takımların talip olması, 34 yaşında olmasına rağmen hala ne kadar değerli, önemli bir oyuncu olduğunun en büyük göstergesi. GALATASARAY’ın mevcut kadrosundaki forvetlerin hiçbiri, Drogba tarzı; adam eksiltebilen, topa basıp, saklayabilen, kendine pozisyon yaratabilen futbolcular değiller. Drogba son 2 aydır oynayamamasının etkisiyle kısa bir süre tam formunu gösteremeyebilir. Ama Afrika Kupası’nda oynaması, maç eksikliğini gidermesinde bir nebze de olsa yardımcı oluyordur. Drogba daha 34 yaşında ve 1,5 sene boyunca GALATASARAY formasıyla çok faydalı olacaktır…    

 

HASAN YILDIRIM…    

 

Galatasaray’ımızın ara transfer dalgasına takılan son yıldız Drogba oldu. Biraz geç de olsa böyle büyük bir dünya yıldızını takımda görmek çok güzel bir şey. Özellikle geçmiş senelerde yapılan vasat altı transferlere bakıldığında birçok taraftarın kendilerini cennet zannettiğine şüphe yok.

Drogba’yı uzun uzun anlatmaya gerek yok, zira herkes yakından tanıyor kendisini. Benim gördüğüm en komple golcülerden bir tanesi Drogba. Sağ ayakla atar, sol ayakla atar, kafayla atar. Kısacası Tanrı onu gol atsın diye yaratmış. Tanır vergisi inanılmaz bir fiziğe sahiptir Drogba. Öyle ki son maçlarında Çin’de kendisine çarpan rakibinin kaburgası kırıldı. Güçlü, süratli kısaca ideal forvet oyuncusunda olması gereken tüm özellikler var O’nda. Herkesin aklındaki konu yaşı. Ben, oyuncunun kendine baktığı sürece başarılı olacağını düşünüyorum. Bunun birçok örneği var dünyada. Kaldı ki bahsettiğimiz kişi Drogba. Gençken 20 atıyorsa bizde kritik zamanlarda atacağı 10 gol çok fark yaratır. Zaten tahminimce alınmasının da en büyük sebebi budur. Tecrübesi ve gücüyle takıma uyum sağladığında, eski günlerindeki kadar şaşaalı olmasa bile oldukça fazla katkı yapacağına eminim Drogba’nın. Aynı zamanda vatandaşı Eboue’nin performansına da çok olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. Asist uzmanları Selçuk ve Sneijder’in önlerinde boş geçmeyecek bir oyuncu olması da artı motivasyon olacaktır onlar için. Hoş geldin Drogba yeni takımına. Parçalıya Arena’ya çıkıp ağları sarsmanı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 Bahadır Oğuz…    

 

 

Drogba Drogba Drogba ….

 

Sadece alınan bir forvet/oyuncu değil Galatasaray’ın vizyonu ve önümüzdeki yıllar klubün nereleri hedeflediğinin direk okunmasıdır.

Sneijder’in tek başına kalması olmazdı,Sneijder yazısında belirttiğim üzere etrafının Level-1 Avrupa futbol havuzundan bezenmesi gerekiyordu,Drogba ile açı genişlemeye başladı .

 

Türkiye ligini,yapısal ve sistemsel durumunu ve en son olarak da şike olayında ki ülkenin adalet duygusu ve bakışının nerelere geldiğinin dünya tarafından bilinmesine rağmen Level-1 futbolcularının klubü tercih ettirilmesi tabiî ki çookkk çookk zor bir olaydır.

 

Her şeye rağmen level-1 futbolcularını ülkeye getirebilmek büyük olaydır,zaten son 2 haftada dünya basınına baktığımız zaman ne demek istediğimi kolayca anlayabiliriz J

 

Bunda tabiî ki klubün-başkanın vizyonu,teknik direktörününün dünya çapında Fatih Terim olması önemlidir ,

 

Şöyle düşünün futbolcusunuz ve Avrupanın en iyi kluplerinde top oynuyor rahat,huzurlu ve güvendesiniz ,

 

Ola ki bir gün Türkiye ligine geldiniz karşınızda teknik direktör olarak sadece –İstanbulspor-Konyaspor-Ankaraspor’u çalıştırmış birisi var (Anladınız siz onu J)

 

Avrupa bilinirliği  -0- (sıfır)

 

Karizma,Teknik,taktik -0- (sıfır)

 

Ne düşünürsünüz ?

 

Ne hissedersiniz?

 

Saygı duyarmısınız?

 

Yokoğlu yok işte …… J))

 

1-Muslera

 

2-Eboue

 

Dany

 

Riera

 

3-Melo

 

4-Sneijder

 

Amrabat

 

M.Baros

 

Elmander

 

Ujfaluji

 

5-Drogba

 

Yukardaki Galatasarayın mevcut kadrosunda yeralan yabancı futbolcularımız koyu renkli olanlar bana göre yukarda da bahsettiğim gibi 1. level futbolcuları .

 

Önümüzdeki sezon an itibariyle tetikçi göreviyle şark hizmetinde bulunan TFF’nin aldığı kararlara gör yabancı sayısında düşme olacakmış (!)

 

(Kişisel fikrime göre o suların altından daha çok sular akar ve yeni kararlar alınır/alınmalıdır!)

 

Bu yıl Schalke maçını geçip yarıfinal oynamak içten değil O nedenle akılcı bir kararla Drogba alınmıştır…

 

Teknik taktik özelliklerini yazmak benim çapımı aşar J))Onu zaten tüm dünya bildiği gibi 34 yaşında hala Chelsea geri gel diyebilmektedir .

 

Hayırlara vesile olsun Cimbombom’um…    

NİHAT Onur…    

 

 

"Drogba kimdir ?" diye yazı başlamak abes kaçar ama kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var…

 

2012 yılında IFFHS tarafından 21. yüzyılın en iyi golcüsü seçildi. Aslında bu bilgi yeter Drogba’nın kariyerini özetlemeye çünkü son 10 yıl futbolu takip ettiyseniz. Drogba’nın kim olduǧunu biliyorsunuzdur. O bakımdan istatistik, kazandıǧı kupa sayısı, attıǧı gol sayısı , hangi takımlarda oynadıǧını yazmayacaǧım.

 

Teknik,fizik, leblebi gibi gol atan komple bir forvet. kafasıyla da gol atar, frikik’ten de… Kapalı defans, "catenaccio" oynayan takımlara karşı bazen zorlanırsannız. Topu alıp rakip defansı sırtında taşır yine gol atar.Her pozisyonda, her türlü o gölü atar ! çift forvet’de oynar, tek forvet’de !

 

Drogba gol atmadıǧı zaman ne yapar? Hava toplarında yanındaki forvete top indirir, defansı yıpratır, saha içi lider olur, saha dışı takımın neşesi ! Uzun lafın kısası, sportif anlamda tam aradıǧımız forvet, nokta transfer !

 

"Sorun" olabilecek iki noktaya  deǧinmek istiyorum, medya zaten deǧindi. Içimizde "gizli" muhasebeciler astronomik rakamlar hesapladı hatta eski Türk Lirası bile baz alındı bu rakamlar açıklanırken ama bu transferin "gideri" her ne kadar yüksek olsa bile, "geliri" de bir okadar yüksek olacaktır.

Bütün dünya devlerinin hedefi olan uzak doǧu piyasasına açılmak için çok akıllıca bir hamle lakin Inamoto transferi pek başarılı olmamıstı;Kombine ve forma satışlarına deǧinmiyorum bile…

2014 Dünya Kupasinda oynamak istiyor Didier, kendine hedef koymuş ve bunu başarmak istiyor.çok deǧil bir kaç ay önce, dünyanın en tempolu liginde oynuyordu Drogba. Yaşı, sadece Türkiye Ligi için degil, dünyanın herangi bir liginde sorun olmaz.

 

Velhasıl kelam, Drogba GALATASARAY için çok ama çok faydalı olacaktır…    

 

ADEM Oflaz    

 

 

 

"Müthiş bir kişisel kariyer, başarılarla dolu olmasına rağmen halen başarıya aç ve şampiyonlar liginde oynamak için yanıp tutuşan bir oyuncu. Yaşı eleştiriliyor ama, bazı oyuncular vardır ki; gerek fizik yapıları gerekse çalışkanlıkları ile 40′lı yaşlarına kadar oynayabilecek bir görüntü verirler. Bunu, oyuncuyu izlerken de fark edersiniz. Drogba da onlardan biri. Güçlü fiziği, sürati ve hem doğal yetenek hem de Fransız ekolüne dayalı altyapı eğitimi sayesinde, o’nu oynadığı her maçta sahanın en iyi oyuncularından biri olarak görürsünüz. Çoğunlukla, oynadığı her 2 maçtan birinde muhakkak gol atar ancak gol atamadığı maçlarda da takımı adına yaptığı çok fazla olumlu hareket izlersiniz. Oynadığı takıma, hücum gücü adına sınıf atlatacağı kesin. Galatasaray’ın ileride top tutma sorununa ilaç olacağı da aşikar. Hayırlı olsun."    

İSMAİL Şen…    

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar