PostHeaderIcon Sühan Cem Ucsoy Yazdı: Aslolan Devrimci Gerçekçilerdir

  

 

 

 Galatasaray Basketbolu, son 3 yılda  büyük aşama kaydetti. Hiç kuşkusuz bu süreçte en çok katkısı olanları saymaya başlarsak, GS basketbol emekçilerini ve taraftarlarını ön sıralara koymamız gerekmekte. Bazen, rağmenlere rağmen İstanbul’da seyyar, göçebe yaşayarak, salon salon gezerek, armanın-takımın ve basketbol sevdalarının peşine düştüler. Önceleri avuç kadardılar zamanla kitleselleştiler ama her zaman önlerine bazı insanların hayallerinin yetmediği büyük hedefler koydular. Ve şimdi aynı basketbol sevdalıları yeni bir ses olmak, Galatasaray Basketbolu için bir nefes olmak amacıyla bu oluşumu kurdular.

 

Nedir bu oluşum? Nedir basketbol sevdalısı olmak? Daha önemlisi, nedir GS’lı olmak? Bu konuda herkesin kendince yapacağı tanımlamalar vardır. Kimsenin de bu tanımlamayı sorgulamaya hakkının olduğunu da düşünmüyorum. Ama genel olarak GS’lının bir çizgisi vardır bugün merhaba  derken buna değinmek istiyorum.

 

"Aslolan Devrimci Gerçekçilerdir" demiş Mao. Sözün detayına inildiğinde aslında çok detay çarpmakta. Mao Zedung’u bugün tüm dünya bilmektedir. Çin Halk devrimine önderlik eden kişidir bu. Devrimi yaparken kullandığı bir sözdür bu. Devrim esnası insanları 3′e ayırmak mümkün Mao’ya göre. 1-Devrimci olmayan gerçekçiler 2- Gerçekçi olmayan devrimciler ve 3- Devrimci gerçekçiler. 1 ve 2. grup aslında yakınımızda görülse de bize en çok zorluğu çıkartan kişilerdir. Mao burada buna parmak basmış. Kısaca özetlemek gerekirse;

 

1. grup olan Devrimci olmayan Gerçekçiler:  Önlerine her zaman gerçek hedefler koyarlar ama bunu yapacak enerjileri yoktur. Sadece masa başından işi yönetirler. Sosyal medyada bu tarz kişileri görmek mümkündür. Genel olarak ellerini taşın altına koymazlar, eleştirirler memnun olmazlar. Düşünleri sadece düşün olaak kalır. Eyleme geçildiğinde olumsuzlukları söylemeye başlarlar kitle içerisinde bezginlik yaratırlar. Hayata karamsar pesimist açıdan bakarlar ve böyle bakılması için ısrarcı olurlar

 

2. Grup olan Gerçekçi olmayan devrimciler: Kitlelere direk büyük hedefler koyarlar ve o hedefe yürünmesi için mücadele ederler ama hedefe giden strateji ve taktikleri belirlemekten uzak, optimist-iyimser tipler olduklarından herhangi bir olumsuzlukta dağılma yaşarlar olumsuzlukları görmezden gelirler. Eleştiri-Özeleştiri mekanizmasını işletemezler. Bu yüzden de sorunlar çıktığında sorunu bulmaları zaman alır ve kitle içinde yaşanan sorunları analiz edemezler. Genel olaak kitlenin çok önünde yürürler.

 

3. Grup olan Devrimci Gerçekçiler: Kitleye hedefi koyarlar o hedefe göre strateji ve taktikler belirlenir bu yolda önlerine çıkan sorunları analiz ederler. Yenilgilerde ayağa kalkmasını bilirler çünkü kitleye yakın olduklarından, kitlede oluşacak olumlu veya olumsuz aşırı tepkileri dizginleyip yoldan sapmayı engellerler.

 

     Yönetim bilimi, kitleyi miyop olarak tanımlamaktadır. Öncüler, adı üstünde öndedir öncüdür. Bu yüzden kitlenin gerisinde yürüyemezler, kitlenin yanında yürürseler kitle onları görmez. Kitlenin çok önünde yürürse kitle miyop olduğundan onları göremez ve takibi bırakır. Bu yüzden kitlenin belli bir mesafe önünde yön verici ama kitlenin nefesini ensesinde hisseder şekilde yürümek zorundadır. Galatasaray ise bu anlamda büyük kitlelere ve doğruya odaklı düşünen bir taraftara sahiptir yaşadığımız coğrafyada.

 

     Konuyu tabii ki siyasete bulamayacağım. Bunları anlatmamın sebebi Galatasaray içerisinde her zaman ilk 2 grupta adamlardan bulunur.  Galatasaray Basketbolundan örnek verirsek "GS bu sene EuroLeague Şampiyonu olacak başka yolu yok!" (Gerçekçi olmayan devrimci) diyen olacağı gibi, "XX takım daha iyi, GS bu sene final oynayamaz ligde" (devrimci olmayan gerçekçi) diyen de olacaktır.

 

     Galatasaray camiası her zaman, -hayallerin gerçeğe dönüştüğü bir camia- olarak bilinir. Bu anlamda camiamızın bireylerinin miyop olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Az önce de dediğim gibi insanların hayal dahi etmediklerini önüne hedef  koyar her zaman. Bizler de bu camianın fertleri olarak bu düsturu, her zaman önümüze koyacağız. Yani "Bizler, Galatasaray’ın Devrimci Gerçekçileriyiz". Yeri geldiğinde kulübümüzü, takımımızı, ağır şekilde eleştireceğiz. Yeri gelecek, yapılanları öveceğiz. Ama her ne koşulda olursa olsun, Her zaman branş ayırt etmeden GS’ın, GS’lının yanında olacağız. Galatasaray için bir taş koyan emek veren özellikle amatör şube sevdalıları her zaman hedefimizde gönlümüzde olacak. Son 3 sezonda ivmelenen, her sene Avrupaya ve Türkiye’ye, Galatasaray Basketbolunu, taraftarını, hissi, coşkuyu,  heyecanı arttırarak yaşatan Galatasaray’lıların ve Sporcularının Türk sporunda yarattığı etkilerin takipçisi ve aktarıcısı olacağız. İşte bu koşullarda herkese sıcak bir merhaba diyorum. 

 SÜHAN CEM UCSOY

 

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar