PostHeaderIcon Sport Toto Türkiye Kupası Değerlendirmesi

 

Galatasaray Medical Park çok da iyi bir durumda gelmediği kupa maçlarına sezonun geriye kalanı için gerekli ivmeyi kazanarak geride bırakmak üzere.

Pazar günkü final maçında kazanılacak kupa Ünal Aysal’ın deyimiyle pastanın çileği olacak zira Markoishvili dışında takımda roller oturmuş gibi görünüyor oyuncuların kapasiteleri  alacağımız dereceyi belirleyecek.

Maçlara gelince Anadalu Efes maçı tam da Ataman’ın istediği şekilde geçti rakibin tempoyu yükseltmesine izin vermeyip sete set oyuna mahkum ettik set oyununda Efes’in silahları zaten belli Farmar maç boyu istediği pozisyonları bulamadı bunda Gordon’un uzun kollarıyla yaptığı yakın savunmada büyük rol oynadı daha sonra Mahmuti’nin  yaptığı hatalı tercih ile Arroyo savunmasına  da verilince Arroyo ile çekişmeye de girince hem kötü oyunu sürdürdü hem de takımı oynatmaktan vazgeçti. 3. Çeyrek ile birlikte öne geçince zaten tempo tam da Arroyo temposuna geldi hücum süresini  sonuna kadar kullanıp tamamen kontrolü ele aldı böylece çok ta zorlanmadan kazandık.

Maçta olumlu noktalardan bazıları Macvan’ın olumlu oyunu Furkan’ın da özellikle savunmaya getirdiği sertlikti. Gordon ise son dönemdeki etkili oyununu sürdürdü  kazandığı özgüven ile çok daha rahat şut atıyor…    

Hawkins sonrası takımın fiziksel oyun üzerinden daha çok top elinde olan guard temelli oyuna geçtiği görülüyordu burada da artık bazı olumlu tepkiler gelmeye başladı  maç temposunu bulunca Arroyo bu tip sert maçlarda  özellikle de maç sonlarında maçın içinde kalırsak çok büyük rol oynayacaktır buna mukabil Gordon oyuna hem adrenalin hem de fiziksel olarak büyük ağırlık koyuyor ve bazen kontrol dışına çıkması ise fark yaratması için şart Ataman da bunları özellikle istiyor.

Banvit maçına geçince burada hikaye çok daha farklı gelişti ve de çok iyi oldu zira sezon boyunca bu tip durumlarla karşılaşmaya devam edeceğiz bu nedenle böyle bir hikaye de güzel oldu.

Maça çok iyi başlayıp öne geçtik burada yaşayacağımız sorunlar ortaya çıktı ki bunlara hazırlıklı olmalıyız. Kadro yapımız bu tip anlarda kapıyı kapatmaya müsait değil takımın hücum opsiyonları  sınırlı bunlar Arroyo temelli henüz tam olarak devreye giremeyen Macvan, Ersin’in standart orta mesafesi ve Gordon’un  maçlardaki patlama anları işte burada Markoishvili de takımı alışınca ona sistem içinde bazı şutlar buldurmamız ilerisi için çok önemli.

Bütün bu handikaplara karşın  son çeyrekte 16-0 gibi bir seri yememek lazım  en kötü halde potaya gidip çizgiye gitmek lazım Arroyıo burada ön plana çıkabilir ama üst üste maçlar onu yıpratmış olabilir ki finalde en büyük handikapımız bu olacak.

Bu kadar kötü bir son bölüm oynadıktan sonra uzatmalarda Gordon’un büyük oyunu ile kazandık  ki bu takım için güzel bir kenetlenme sebebi oldu maç içinde hem iyi hem de kötü duruma düştük ve birlikte ayağa kalktık bu kıvılcım kupa ile de taçlanırsa takımın son bir ay içindeki ölü toprağı da kalkmış olacaktır.

Final maçına değinecek olursak kadromuz sene başı kadar geniş değil özellikle Arroyo 2 gün boyunca çok süre aldığı gibi sürekli topla da oynadığı için epey yoruldu. Fenerbahçe Ülker savunmada Arroyo üzerinde  baskı yapacağı için ekstra skorerler bulmamız lazım maçın temposunu da düşük tutmamız için ribaundlar da üstün olmamız ve rakibi koşturmamamız lazım . burada Furkan’ın çıkışını sürdürmesi Cenk’in ceza şutlarını sokması Ender’in de girdiği anlarda katkı yapması şart ilk 2 maçta çok süre almayan Markoishvili bu maçta sürede bulabilir ki buralarda etkili olması lazım.

Turnuva statüsüne de burada eleştiri getirmek lazım Pazar günü  4 günde 3. Maçımıza çıkacağız ki ilk 2 maçı üst üste oynadık ve 2. Maç ta uzatmaya gitti buna karşın Fenerbahçe maçlarını oynadıktan sonraki günü boş geçirdi burada yapılan planlama da ciddi bir sıkıntı olduğu ortada bu tip işlere dikkat edilmesi gerekirdi.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar