PostHeaderIcon KRİTİK HAFTALAR

 

 

Ligin ikinci yarısına şampiyonluğa oynayan hiçbir takım istediği gibi başlayamadı. Kolay gibi görünen maçlarda kaybedilen puanlar şu anda hiç kimseyi memnun etmiyor. İçinde bulunduğumuz günlerde bir yandan yeni transferlerin takımlara nasıl katkı sağlayacağı ve oyun düzenlerini nasıl etkileyeceği konuşulurken bir yandan da şike çalıştayı ve Europol raporları gündemi meşgul ediyor.  

 

 

Futbol gündemi bakımından yoğun olan bu günlerde unutulmaması gereken bir konu da ligin boyu da gittikçe kısalmakta.. Bu aralar bir seri yakalayan art arda 3-4 maç kazanan bir takım öne fırlayacak gibi.. Ya da arka arkaya puan kaybeden bazı takımlar şampiyonluk yarışından uzakta kalacak gibi görünüyor. Bu anlamda önümüzdeki 3-4 hafta çok çok önemli.. Şubat ayı içinde oynanacak maçlarla belki de Mart ayının ilk haftasında bir çok şey belli olabilir.

 

 

Dört büyük takımın 4 maçlık fikstürlerina bakacak olursak en kolay fikstür sanki Galatasaray”ın görünüyor. Sırasıyla MP Antalya-Akhisar(D)-Ordu-Eskişehir(D) maçları yanı sıra CL” de Schalke ile oynayacağı maçlar da unutulmasın.. Burada özellikle MP Antalya maçını bir dönüm maçı olarak görüyorum. Eğer bir seri yapılacaksa bu kesinlikle Antalya ile olmalı.. Hem şu an ki en yakın rakibi hem de diğer rakipleri ile olan puan farkını açabilmek açısından mutlaka kazanılması gereken bir maç diye düşünüyorum. Bu maçta alınacak 3 puan belki de bu sezonki en önemli 3 puan olabilir…    

 

 

Fenerbahçe”ye gelince ;MİY(D)-Trabzon(D)-Kasımpaşa-Beşiktaş(D) gibi çok zorlu maçların yanısıra Trabzon maçı öncesi ve sonrası BateBorisov maçları da unutulmasın.. Şu anda zaten liderin 6 puan gerisinde olan FB iddiasını devam ettirebilmek için hem bu maçları kazanabilmeli hem de rakiplerinin puan kaybetmesini beklemeli… Açıkçası Mart başında FB için “ya tamam ya devam” durumu ortaya çıkabilir.

 

 

Şu aralar sakatlıklarla boğuşan  ve yetersiz kadro yapısıyla lige tutunmaya çalışan Beşiktaş”ın maçları ise SB Elazığ(D)-G.Antep-Sivas(D)-Fenerbahçe şeklinde olacak.. Tek avantajları ise Avrupa kupalarında maç oynamayacak olmaları.. Nereden bakılırsa bakılsın yine zor maçlar görünüyor. Eğer sezon sonu ilk 3 içerisinde yer almak istiyorlarsa dörtte dört yapmaları gerekir.

 

 

Tolunay Kafkas”ın gelmesi ile yeni bir heyecan yakalayan Trabzonspor ise biraz geride kalmasına rağmen bu periyodu hasarsız atlatabilirse süratle üst sıralara tırmanabilir. Sırasıyla Sivas(D)-Fenerbahçe-MİY(D)-Kasımpaşa(D) maçları kazanılırsa ligin üst sıraları yeniden şekillenebilir. Trabzonspor”da bu güç ve potansiyel mevcut.. Yeter ki taraftarı takımına sahip çıksın ve desteklesin.

 

 

Tabi bu arada 4 büyüklerin dışında ligin üst sıralarını zorlayan MP Antalya-Kasımpaşa-Eskişehir-Bursa gibi takımların bu haftalarda alacağı sonuçlar da çok önemli. Ancak gerçek olan bir şey var ki hiçbir maç oynamadan kazanılmıyor. Kağıt üzerinde hanenize yazdığınız 3 puanların gerçekleşebilmesi vereceğiniz mücadeleye bağlı… Ligin sonuna yaklaştıkça her takım koşuyor ,her takım mücadele ediyor.

 

 

Sonuç olarak bu dört hafta sonuna geldiğimizde şampiyonun belirlenmesi için sadece 10 hafta kalmış olacak. Bu haftaları yani Şubat ayını hasarsız atlatan takım bence şampiyonluğun en önemli adaylarından olur .Tahminim ;MP Antalya maçıyla beraber yükselişe geçen Galatasaray bu yıl da şampiyonluğun en büyük favorisidir ve şampiyonluğu kimseye bırakmaz…

 

İlhan İLMENÖZ

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar