PostHeaderIcon KIZILYILDIZ-GALATASARAY MAÇI ÜSTÜNE

  

Maç öncesi yazımda belirttiğim dilekler kısmen gerçekleşti ve güzel bir galibiyet alarak güzel bir galibiyet yazısı yazma şansı yakaladık; ancak iyi bir Galatasaray’lı ve Türk gazeteciliğinin olan Mehmet Ali Birand’ın ölüm haberini almış olmamız açıkçası içimdeki iştahı kapattı. Yine de adet yerini bulsun diye Kızılyıldız maçı hakkında birkaç kelam etmek istiyorum. Tabi bunu yapmadan önce Mehmet Ali Birand’a Tanrı’dan rahmet, ailesine de başsağlığı diliyorum….

Dünkü maç öncesinde Hawkins ve Cenk’in zehirlendiği ve maçta oynamayacağı haberini aldığımda içimden “eyvah” demedim desem yalan söylerim. Düşünsenize yoğun bir atmosferde, çok önemli ve mutlaka kazanmanız gereken bir maça çıkacaksınız ve takımınızın çok önemli 2 skor opsiyonu kadroda yok. Yapılan müdahalelerde ikisinin de tam kapasiteyle olmasa da, en azından maçta oynayacak hale gelmelerinin kazanmamız da etkili olduğunu düşünüyorum. Maça bakacak olursak baştan sona üstün bir oyun sergiledi Galatasaray. Daha önceki yazıda belirttiğim üzere rakip çok sayı atıyordu ve skor yükünü çeken kişi de Rakoceviç’ti. Maçın başında Rakoceviç’e yapışan ve adeta nefes aldırmayan Gordon’la bu oyuncuyu kilitlemek iyi bir düşünceydi ve tuttu da. Bir diğer husus da reboundlarda üstünlük kurmak ve hücum reboundu vermemekti. Baktığımız zaman kafa kafaya olan rebound sayılarıyla bunu da başardığımızı görüyoruz. Pota altı savunmasında Macvan ve NDong’un yardımlaşmalı oynamaları, N’Dong’un kritik anlarda aldığı reboundlar ve orta mesafe şutları açıkçası dün gecenin akılda kalan olaylarından. En dikkatimi çeken kişiyse Gordon. Gordon her zaman dün gece oynadığı gibi oynamalı. İçeri penetre etmeli ve zorlama atışlardan kaçınmalı. İlk yarıda attığı 18 sayı toplamdaki 22 sayıyla galibiyetin baş mimarlarından olan Gordon, rakibin en önemli skor opsiyonu olan Rakoceviç’i de başarıyla durdurmayı başardı. Kaptan Hawkins rahatsızlığından dolayı tam kapasitesiyle oynayamasa da başarılıydı bence. Ne olursa olsun kaptanın oyunda olması, hem de rahatsızlığına rağmen oyunda olması takımın diğer oyuncularını da motive etmiştir diye düşünüyorum. Ender ve Macvan oyunda olduğu sürede oldukça fazla katkı veren oyuncular geliyor. Gelelim Furkan’a. Furkan ilk beş çıktığı maçta çok erken 3 faul aldı. Aslına bakarsanız 3. Faulü yapana kadar oldukça iyi bir görüntü sergiliyordu ama geçen seneki Furkan’dan çok uzakta. Bunun sorumlunun kim olduğunu söyleye çok da gerek yok zira bütün basketbol severler sezon başında milli takım kampında olanları hatırlıyor. Arroyo yavaş yavaş istenilen seviyeye ulaşıyor ve boş bulduğu 3′lük atışlarda başarı sağlayarak skora önemli katkıda bulundu ancak bence biraz daha zamana ihtiyacı var

Aslına bakarsanız dün geceki maçta mükemmel bir oyun oynamadık ama gerektiği gibi oynadık ve rakibi kendi sahasında ortalamalarına göre oldukça düşük bir sayıda tuttuk. Dün geceki oyun bize şunu gösterdi. Bu takımın pick’n roll hücuma daha fazla ağırlık vermesi lazım. Zira N’Dong ve Macvan gibi bunu çok iyi oynayabilen 2 uzun varken kullanmamak biraz saçma geliyor bana. Dün gece N’Dong perdeleme sonrasında 10 kere içeri devrildiyse sadece 3 tanesinde kullanıldı. Umarım Ergin Hoca da bunu görmüştür. Dün gece beklentilerin altında kalan kişi Ersin’di. Hm hücumda hem de savunmada bu seneki performansının çok altında kaldı Ersin ama geçici bir durum diye düşünüyorum.

 Genel olarak bakacak olursak oyundan memnunum, kazanmaktan memnunum, Gordon akıllı oynarsa neler yapabileceğini herkese gösterdiği için mutluyum, Arroyo’nun takıma alışmasından mutluyum. Özellikle dün akşam Kazan’ın kendi sahasında yenilmesiyle grup yeniden başladı diyebiliriz. Diğer maçlarda en az dün geceki gibi oynarsak kazanıp bir sonraki adıma geçeceğimize inancım tam.

 

Son olarak Kızılyıldız seyircisine, bilinçli ve ateşli basketbol taraftarı nasıl olunur gösterdikleri ve sundukları şovdan dolayı tebrik ederim.

 

Sevgiler

 

Bahadır Oğuz.

 

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar