PostHeaderIcon Hasan Yıldırım Yazdı: TRANSFER VE YABANCI OYUNCU KONTENJANI

 

Aslında Bjk derbisi bitene kadar transferle ilgili konuşmak istemiyordum. Ama ortada konuşulan birçok iddia var ve iddia edilenlerin çoğu yabancı oyuncu. Böyle olunca da ister istemez herkesin kafasında kontenjan sorunu yer işgal ediyor.

Türkiye’de kurallar gereği maksimum 6 yabancı oyuncu ilk 11′de sahaya çıkabiliyor. Maç kadrosunda, yani 18 kişilik kadroda 8 yabancı bulunabiliyor. Bunların 6′sı sahada olursa, 2 tanesi yedek kulübesinde oturabiliyor. Ama takım kadrosunda sınırsız yabancı oyuncu bulunabiliyor. 8 taneden fazla yabancı oyuncu kadroda varsa, geriye kalanlar tribünde oturabiliyor…    

GALATASARAY’ın kadrosunda yabancı oyuncu olarak Muslera, Ujfalusi, Dany, Eboue, Riera, Melo, Amrabat, Elmander ve yeni transfer Sneijder bulunuyor. Ujfalusi sakatlığı nedeniyle bu sezon henüz forma giyemedi ve ne zaman tamamen iyileşip, ne zaman form tutacak belli değil. Hatta belki geçen seneki Ujfalusi’yi izlemek bile nasip olmayabilir. Onu yok saysak bile, kadromuzda 8 yabancı var ve yeni transfer(ler) gelecek. Birçok GS’lı taraftar doğal olarak kimler oynar, kimler kadroda olur gibi sorulara cevap arıyor. Benim bu konudaki fikrim belli. Maliyet yönetimin işi. Onlar gerekli maddi kaynağı yarattıktan ve Fatih hocada istedikten sonra, kim(ler) gelirse gelsin iyi olanlar oynar. Fatih hoca eminim gerekli planlamayı yapıyordur yönetimden transfer talep ederken. Ayrıca yapılan ve yapılacak transferlere kısa vadede bakmamak gerekli. Yönetim hayal ettiğimiz kadroyu kurabilmek için önemli transferler yaptı. Ama yeterli değil. Ligde 8.’lik gibi GALATASARAY’a yakışmayan bir enkazı devralıp, o enkazın yıkıntılarından şampiyon bir takım kurmak, ardından da Ş.L.’nde zirveye oynayan kadroyu kurmak kolay değil. Geçen sene şampiyon olunarak ilk hedef gerçekleşti. Ama Ş.L.’nde başarı kısa vadede olabilecek şey değil. Bu sene gruplardan çıkabilmek bile, 1 sene öncesinde 8.’likten şampiyonluğa kadar yükselmiş bir takım için başarı sayılır. Şimdi sıra yeni transferlerde. Bu transferleri sadece Schalke’yi eleyip bir üst tura çıkmak için değil, ligde şampiyon olup, seneye tekrar Ş.L.’nde yer alabilmek için de yapmalıyız. 

Gelelim transfer hamlelerine. Sneijder’i getirmek en zor transfer hamlesiydi tartışmasız. 28 yaşında bir dünya yıldızını TÜRKİYE’ye getirmek kolay değildi. 1 stoper transferi geleceği kesin. Yerli oyunculardan stopere alabileceğimiz bence 2 isim var; Ö.Toprak ve S.Taşçı. İddia edilen ne S.Aziz, ne de A.Demir GALATASARAY’ın aradığı stoperler değil. GALATASARAY’da oynayamazlar. S.Taşçı veya Ô.Toprak transfer edilse bile, sezon sonunda Ujfalusi’nin durumuna bakılarak çok kaliteli, geriden oyun kurabilen, pası iyi, lider özellikli 1 yabancı stopere daha ihtiyacımız olacak. Çünkü bize yeni bir Popescu lazım ve pas verebilme, geriden oyun kurabilme kalitesi o seviyede lider özellikli yerli bir stoper yok. Piyasadaki yerli oyuncular için istenilen yüksek bonservis bedellerini göz önüne alırsak, stopere yabancı stoper alınır diye düşünüyorum. Yabancı stoper transferi yapılırsa; Ujfalusi’nin kadroda olmadığı düşünürsek, Dany’le birbirlerine alternatif olacakları ortada. Çok kaliteli yabancı bir stoper alınırsa, Dany yedeğe çekilir. Riera solbekte H.Balta ve Çağlar’ın kötü performansları sonrası alternatifsiz. Bize çok iyi bir solbek lazım. Ama beklediğimiz kadar kaliteli bir solbek takviyesi sezon sonuna kalmış gibi bir görüntü var. Bunun da sebebi 2 gündür yüksek sesle konuşulan Didier Drogba transferi. GALATASARAY’ın Chelsea’den ayrıldığında da çok istediği bir isimdi Drogba. Büyük para karşılığında Çin’in Shanghai Shenhua takımına transfer oldu. Ama parasını alamadığı ve bu yüzden 27 Ocak’ta sözleşmesini feshedeceği konuşuluyor. Milan’ın da Drogba’yı istediği iddiası var. GALATASARAY eski gözdesine parçalıyı giydirmek için bu fırsatı değerlendirmek istiyor belliki. Bu transfer gerçekleşir mi hep birlikte göreceğiz. Drogba 34 yaşında, ama hala dünyanın en iyi forvetlerinden biri. Açıkçası onu GALATASARAY formasıyla görmeyi çok isterim. En az 1,5 yıl daha (sakatlık yaşamadığı takdirde) çok faydalı olacağını düşünüyorum. Drogba transferi gerçekleşirse, solbek transferi sezon sonuna bırakılır. Ama Drogba transferi yapılıyorsa; bu yönetimin değil, Fatih hocanın isteğiyle yapılıyordur.

Peki Sneijder transferine ilaveten, yabancı stoper ve olası Drogba transferleri de gerçekleşirse; yabancı kontenjan durumumuz ne olur, kimler oynar, kimler tribüne çıkar? Açıkçası bütün soruların asıl muhattabı Fatih hocamız. Bu transferleri istediğine göre kafasında hem lig için, hem de Ş.L. için farklı şablonlar vardır hocamızın. Tek forvetle mi oynarız, çift forvetle mi maçına göre taktik değişecektir. Tek gerçek olan kimler iyiyse onlar oynar, 2 tanesi alternatif olarak 18 kişilik maç kadrolarında yedek oturur, kadroya giremeyenler de tribünde oturur. Ben taraftar olarak iyi futbola bakarım. Bunun için de iyi oyumculara ihtiyacımız var. Fatih hoca yönetimden transfer talep ettikten, yönetim de aldıktan sonra; bana da taraftar olarak elimden geldiği kadar klubüme maddi, manevi destek olmak düşer.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar