PostHeaderIcon Hasan Yıldırım Yazdı: ŞAMPİYONLUĞUN ÖNEMİ…

 

 

Şampiyonluk takımlar için her zaman çok önemli. Ama bu sene GALATASARAY için farklı bir önem kazandı bence. 2 sene önceki enkaz halindeki takıma çok ciddi paralar harcandı, yatırımlar yapıldı. İlk sene, 2 yıl öncesinde 8. olmuş takıma, tam 11 transfer yapılarak kadro nerdeyse yarı yarıya yenilendi. Ardından şampiyonluk geldi. Geçen yaz şampiyon takıma bu sene de Amrabat, Hamit, Burak, Umut, Dany, Furkan, Ujfalusi’nin sakatlığı sonrası Cris ve (tekrar kiralık olarak) Melo katıldı. Ve en son da devre arasında takımdaki (özellikle Ujfalusi’nin sakatlığı sonrası ortaya çıkan) lider oyuncu eksikliğini gidermek için 2 tane dünya yıldızı ilave edildi; Sneijder ve Drogba!! Zaten şampiyon olmuş bir kadroya bu kadar önemli yatırımların yapılması, yatırımların daha ciddi şekilde devam etmesi, hedefin sadece Türkiye’de lig şampiyonluğu olmadığının bir kanıtı aslında…    

 

Hedef; GALATASARAY Müzesi’nde eksik olan tek kupa belli ki, Şampiyonlar Ligi Kupası. Tabi onu kazanmak bir Türk takımı için hiçte kolay değil. Türkiye’de kulüplerin gelirleri belli, Avrupa’daki rakiplerimizin kat kat altında. Bunu yapabilmenin yolu hem gelirleri olabildiğince arttırmak, hem de belli bir planlamayla yavaş yavaş en iyi kadroyu kurup, mali açıdan kulübü de çok yıpratmadan hedefe yürüyebilmek. Bir anda çok büyük harcamalar yapmak, ambiyane tabirle ayağını yorganına göre uzatmamak, her kulübün mali açıdan sonu, iflası olabilir. Başarıyı getiren tek unsurun iyi transferler olmadığını, takım olabilmenin, sağlam bir sistem oluşturabilmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. GALATASARAY’da solbek, stoper, kanat mevkilerinde hala problemler var. Ama bu sene şampiyon olabilirsek, ki ben tüm kalbimle buna inanıyorum, şampiyon takımın federasyondan alacağı şampiyonluk primi, sponsorluklar, yayın gelirleri, doğrudan Ş.L.’ne katılınacağı için UEFA’dan gelecek Ş.L.’ne ayak bastı parası ile takımın diğer eksiklerini çok rahat giderebileceğiz. Bunlara kombine gelirleri ve GSSTORE gelirleri de eklenince, mali açıdan çok daha iyi bir duruma geleceğimiz kesin. Birçok Anti-GALATASARAY’lı kişi bunun farkında olduğu için GALATASARAY’a saldırıyor. GALATASARAY 2 senede çok iyi bir takım iskeleti oluşturdu. Belki de takım için en önemli mevkilere, en zor takviyeleri gerçekleştirdi. Bu sene kazanılacak bir şampiyonluk sonrası GALATASARAY’ın mali ve sportif açılardan durdurulmasının zor olduğunu rakiplerimiz de çok iyi biliyor. Ve basındaki tetikçilerine, kalemşörlerine yaptırdıkları asparagas haberler, küllerinden yeniden doğmakta olan GALATASARAY’dan ne kadar çok korktuklarını en iyi şekilde gözler önüne seriyor.

TRANSFERLERE DAİR NOTLAR: Stoper ve solbek ihtiyacımız varken, Didier Drogba’nın transfer edilmesini birçok GALATASARAY’lı yargıladı. Ama Drogba transferi, tahmin ettiğim ve Bülent Tulun’un da açıkladığı gibi bir ‘fırsat transferi’. Drogba 34 yaşında olmasına rağmen bence hala dünyanın en iyi forvetlerinden biri. Drogba’nın beklenmedik şekilde Çin’den ayrılma durumu ortaya çıkınca, Fatih hoca ve Ünal Aysal 1 sene önce de çok istedikleri Drogba’yı, bu sene GALATASARAY’a kazandırma şansını geri çevirmediler. Ara transfer dönemlerinde iyi transfer yapmak zordur. Yönetim ve teknik heyet, ihtiyaç duyulan solbek ve stoper yerine, forvete Drogba’yı transfer ederek risk aldı. Bu alınmaya değer bir riskti. Didier Drogba transferi hem sahada içinde, hem de saha dışında GALATASARAY’a çok faydalı olacak. Devre arasında ihtiyaç duyulan kalitede stoper veya solbek bulunamamış olabilir. Beklentileri karşılayacak isimler kadroya katılamayınca, boşu boşuna saçmasapan isimlere para harcayıp, yazın yerlerine tekrar transfer yapmaktansa, yaza kadar eldeki mevcut stoperlerle ve solbeklerle idare etmeyi tercih etti belli ki yönetim ve teknik heyet. Bugün kesin emin olunmadan birilerini transfer edilse, yazın yerlerine tekrar adam almak gerekecekti ve bu da yeni maliyet demek. Ayrıca yazın yine üst düzey bir santrafor almak gerekecekti takıma. Drogba transfer edilerek, yazın yapılması beklenen forvet transferi de şimdiden gerçekleşmiş ve aradan çıkmış oldu.

Aykut Erçetin transferi ise; Ufuk Ceylan’ın şans bulduğu maçlarda beklenileni verememesi, güven sağlayamaması nedeniyle gerçekleşmiş gibi görünüyor. 2. kaleci Eray İşcan olacak gibi. Ben Eray’dan çok ümitliyim açıkçası. Ama 2 kaleci hem lig, hem de Ş.L. için yeterli değil. Teknik heyet Ufuk’u yeterli görmeyince, yeni kaleci ihtiyacı doğmuş gibi görünüyor. Büyük paralar verilip yeni bir kaleci almaktansa; hiçbir takımla anlaşmamış, takımı iyi tanıyan, teknik heyetin iyi tanıdığı bir Aykut Erçetin’in sezon sonuna kadar getirilmesi en mantıklı seçenek oldu.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar