PostHeaderIcon Hasan Yıldırım Yazdı: GALATASARAY TARAFTARI OLMAK VE TRANSFER

 

Taraftar olmak demek, taraf olmak demektir. Takımını desteklemek, iyi/kötü günde takımının yanında ve arkasında olabilmek, imkanların dahilinde maçlara giderek ve ya Store’lardan alışveriş yaparak taraftarı olduğun takımına maddi katkı sağlamak demektir. Taraftar bunları yaparken takım hakkında hiç mi hakkı yok peki? Tabi ki var. Mesela en önemli haklardan biri olan eleştiri hakkı var. Ama…    

Ama kısmına ayrı bir paragraf açmak lazım. Adabıyla ve doğru üslupla yanlışı eleştirmek en doğal hakdır. Zaten yanlış giden birşeyler varsa, eleştireceksin ki yanlış devam etmesin, veya doğru bulunabilsin. Yada iyi giden birşey de daha iyiye gitsin diye yapıcı olarak eleştirilebilir. Eksik ve ya yanlış kısımlar varsa tekrarlanmasın diye uyarılabilir. Buraya kadar bir sorun yok. Sorun; bunu bazı sözde taraftarlarımızın uygulayış şeklinde ve bir çok gerçek taraftarımızın da buna gerekli tepkiyi gösterememesinde, yada yanlış şekilde göstermesinde. Gerçek taraftarlar, arma sevdalılarıdır ve GALATASARAY sevdası da hayatındaki en değerlilerden biridir. İnsan en değerlisine bazılarının yaptığı gibi kolayca küfredemez, hakaret edemez, sövemez. Sinirle anlık verilen tepkileri saymıyorum. Hepimiz insanız ve hata yaparız, yapıyoruz da… Ama sürekli yönetimine, teknik heyetine Sporcularına küfreden, hakaret eden, söven insandan TARAFTAR filan olmaz. Bir tepki verilecekse, bunu münasip bir dille yapmak gerekir. Saygı ve terbiye çerçevesini aşacak şekilde bir tepkiyi gerçek arma sevdalıları zaten veremez. Kombine sahibi olmak, her maça bilet alıp gitmek, maçları takip etmek, Store’lardan gücün dahilinde alışveriş yapmak insanı o takımın sahibi yapmaz. Bunları takımını sevdiğin için içinden gelerek yaparsın, yapmalısın. Maddi imkanlarının yetersizliği veya yaşadığı yer nedeniyle maddi olarak gerekli desteği veremeyen milyonlarca arma sevdalısı var. Ve bırakın takımına küfretmeyi, başkasınında tuttuğu takıma küfretmesine asla izin vermez.

İşin başka bir kısmı da transfer. Diyoruz ya eleştireceksek adabıyla ve yapıcı olmalı diye. Bu da yeterli değil aslında. Bir hata varsa ve bunu eleştiriyorsak, bu eleştiri mantıklı da olmalı. Misal; yönetim biraz bir yaşlı oyuncu alıyorsa, oyuncu daha formayı bile giymeden ‘BİTMİŞ ADAM’ alınıyor diye eleştiriliyor. Genç oyuncu alıyorsa yönetim, ‘İSİMSİZ OYUNCU’ almakla suçlanıyor. Fiyatı makul biri alınıyorsa, ‘GALATASARAY’a bunu mu layık görüyorsunuz?’ sesleri yükseliyor. Yıldız oyuncu alınmaya kalkıldığında ise, herkes muhasebeci kesiliyor. Yahu el insaf. Yanlış varsa hep birlikte eleştirelim, ama biraz da mantıklı olalım. Yönetim kimi alsa yaranamıyor ki. Ciddi bir Anti-GALATASARAY’lı basın var ülkemizde, özellikle de Fb yanlısı. Ve transfer dönemlerinde piyasaya çıkmayı çok seviyorlar. GALATASARAY’la ilgili asparagas transfer haberleri yaparak GALATASARAY taraftarlarını gaza getirmeye ve taraftarları yönetimle karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. İşin en kötü yanı maalesef belli bir ölçüde de başarılı oluyorlar. En son örneği Sneijder. Sneijder’le Fb ilgilenirken dünyanın en iyi orta saha oyuncularındandı. Oyuncularındandı diyorum, çünkü GALATASARAY Sneijder transferini olumlu sonuçlandırmaya yaklaşınca, aynı Sneijder’in (nasıl oluyorsa) maliyeti arttı, bu paralar bir oyuncuya verilir mi denilmeye başlandı, sorunlu, problemli bir kişiliğe sahip bir futbolcu gibi lanse edilme kampanyası başladı. Sneijder 28 yaşında, mevkisinde dünyanın en iyi futbolcularından. Sakatlığı yok. GALATASARAY’ın sezon başından beri bas bas bağıran yaratıcı oyuncu eksiğine çare olabilecek kalitede bir 10 numara. Özellikle kapanan, katı savunma anlayışla sahada yer alan savunmalara karşı takımımız set hücumu yaparken, o kapanan savunmaları açacak Sneijder gibi kaliteli ve yaratıci bir oyuncuya ihtiyacımız olduğu ortada. Her sene transfer dönemlerinde GALATASARAY ne zaman bir yıldız, yada yıldız adayı oyuncuyla ilgilenirse, taraftarlarla yönetimi karşı karşıya getirmeye çalışan artniyetli basına dikkat etmeli ve sahada oynanan oyunun tadını çıkarabilmeliyiz diye düşünüyorum. GALATASARAY pahalı bir transfer mi yapacak? Bize GALATASARAY taraftarı olarak düşen; maddi gücümüz dahilinde, maçlara ve Store’lara giderek, GALATASARAY’a gerekli maddi desteği sağlayabilmektir.   

HASAN YILDIRIM    

“Hasan Yıldırım Yazdı: GALATASARAY TARAFTARI OLMAK VE TRANSFER” için 1 Yorum

  • shncm diyor ki:

    Ağzına sağlık Hasan. GS için özveride bulunan taraftar sayısı gerçekten çok arttı. Ama bununla paralel olarak endüstriyel futbol taraftarları da arttı. Kulübü için “özveri” de bulunan taraftar o eleştiri hakkını da aldığını düşünüyor. Endüstriyel futbol mantığıyla yaklaşırsak I-Phone aldım diye Apple’ın işlerine karışma hakkını kendimde görmem kadar ciddiyet içerir bu teori :) ) Ama tabii ki bizler sevdamıza olan hislerimize göre davrandığımızda bazen ipin ucunu kaçırıyoruz. Hasan da bu (bence önemli olan) konuya parmak basmış. Eleştirmek kolaydır. GS’ın bu eleştiri mekanizması sayesinde ilerlediğini de hepimiz biliyoruz. Ama eleştirilerimizi içeride yapıp kurda kuşa da GS’ı yem etmemeliyiz. Bu olayı hatırlattığın için teşekkürler Hasan:)

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar