PostHeaderIcon HACETTEPE MAÇI ÜZERİNE

 

Öncelikle bu sitedeki ilk yazım olması sebebiyle biraz heyecanlıyım, sürçü lisan edersek affola diyerek söze başlamak istiyorum…

Yaklaşık 3-4 hafta zorunlu bir ara verdikten sonra Hacettepe maçıyla birlikte takımı tekrar salonda izleme fırsatını yakaladım. Açıkçası Arroyo’nun ilk maçında nasıl bir performans vereceğini ve takım kimyasına uyum sorunu yaşayıp yaşamayacağını merak ediyordum. Merakımı da giderdim diyebilirim. Neyse bu konuya aşağıda tekrar değinirim.

Maça bu sezonki klasik anlayışıyla başladı Ergin ataman. Burnundan sakat olan Macvan’ın yokluğunda, dışarıdan şut atabilecek 4 numara eksiğini Ersinle çözmeye çalıştı ve bunda da belirli bir noktada başarılı oldu diyebiliriz. Ben yazılarımda o bu kadar sayı attı, şu kadar asist yaptı gibi istatistik bilgisi vermeyi sevmiyorum, dileyenler http://www.tbl.org.tr/beko/mac.asp?mac=1EA1194&sezon=2012-2013 adresinden detaylı maç istatistiklerine bakabilirler. Açıkçası takımımızda son haftalarda özellikle hücumda bir düşüş vardı. Nitekim bunun sonuçlarını arka arkaya kaybedilen Pınar Karşıyaka, Fenerbahçe ve Banvit maçlarında gördük. Bugünkü maçta da özellikle ilk yarı da hücumdaki etkisizlik devam etti. Sayı atmış olmamız sizi yanıltmasın çünkü dikkatli bakacak olursanız takımın organize hücum yapamadığını görürsünüz. Bugünkü maçın ilk yarısında savunmada da eksiklik ortaya çıkınca bir türlü maçı koparamadık. Enderin sakatlanarak erken çıkması da bunu etkileyen faktörlerden birisi olarak göze çarptı. Şahsi fikrim takımın ilk yarıda potansiyelinin yarısını bile parkeye yansıtamadığı yönünde. Bunun sonucu olarak ilk yarı kafa kafaya bitti .Üçüncü periyodun başında o alışılagelmiş savunmayı yapıp 20-0′lık seri yakalayınca zaten maç koptu ve dördüncü çeyreği çok rahat bir tempoda oynayarak maçı kazandık. 

Burada dikkat çeken nokta şu, belirli noktalarda takım olarak, daha yüksek seviyelerde başımıza dert açacak kadar yanlış şut ve hücum seçimleri yapıyoruz. Bunlarda da başı çeken kişi Gordon. Yine benzer şekilde Hawkins’in kimi zamanki gereksiz zorlamaları, Engin’in formsuzluğu, Furkan’ın savunmadaki başarısını hücuma yansıtamaması bunlardan bazıları. Gerçi bugün Furkan geçen maçlara göre hücumda daha fazla gözüktü ve özellikle yaptırdığı basket faullerle skor sağladı. Bütün bu olumsuzluklar bugün de devam etti ve üstüne Ender ve Ndong sakatlanarak çıkması tuz biber ekti ancak bugün sahada bence 2 tane çok önemli oyuncu olması oyunun kaderini çizdi. Bunlar Cenk ve Arroyo.

Cenk bu sene inanılmaz bir yüzdeyle şut atıyor ve özellikle hücumda çok başarılı maçlar çıkartıyor. Hatta belirli noktalarda tam bir ceza şutörü misyonu üstlenmiş durumda. Bugünkü maçın kırılma anlarında attığı üçlükler ilk yarıda takımı oyunda tuttu ve ikinci yarıda farkı açtı. Tebrikler Cenk aynen devam diyerek Arroyo’ya geçiyorum.

Aslına bakacak olursanız sezon başında kadrolar kurulurken Ergin Atamanın kafasında 2 banko oyuncu vardı. Hawkins ve Domercant. Ancak Domercant’in şanssız sakatlığı sonucunda sezonu kapatması bütün planları alt üst etti. Görünen köy kılavuz istemez misali takıma 1-2-3  numaralarda oynayabilecek biri gerektiği çok aşikardı. Lakovic’ten faydalanamadığımız bir ortamda en iyi seçenek Arroyo gibi görünüyordu. Açıkçası ilk maçında takımı hiç yadırgamadığını gördüm. Zaten geçen seneden takım arkadaşları olan Hawkins ve Ersin’le oynamaya alışkın olan Arroyo gerektiği zamanlarda sorumluluk alarak benden tam not aldı ilk maçında. Domercant’ın  yokluğunda, özellikle rakip takımların Hawkins’i durdurduğu noktalarda çok iş yapar diye düşünüyorum. 

Sonuç olarak kazanılmış maç kazanılmış maçtır. Şu anki sıralamada fikstür avantajı kesinlikle lehimize diye düşünüyorum zira üstümüzdeki 3 takımla ikinci devrede kendi evimizde oynayacağız. Üçüncü periyottaki oyunu oynadığımız sürece bizi ligde hiçbir takımın yenebileceğini düşünmüyorum. Umarım sakat oyuncularımız hemen iyileşir. Kazan maçı öncesinde takımın genel durumu nasıl diye sorarsanız, ilk yarıdaki gibi oynarsak işimiz zor ama savunmayı sıkı tutup düzgün hücum yaparsak çok rahat alırız derim.

Cimbomla kalın 

 

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar