PostHeaderIcon Maç Öncesi:Galatasaray Medical Park – Ratiopharm Ulm

 

Bir Eurocup maçı öncesinde daha birlikteyiz. Malum olaylardan ötürü moraller biraz bozuk. Bu konuya yazının alt kısımlarında değiniriz ama şimdi maç öncesi duruma bakalım biraz.

 

Önce rakip

Eurocop Top 16’daki bu haftaki rakip ULM. ULM Euroleague eleme gruplarında Unics Kazana elenip Eurocup’a katılan bir takım. Ve  Spartak, Cholet ve Cibona Zagreb’in olduğu gruptan 3 galibiyet, 3 mağlubiyetle averajla ikinci olarak çıktı. Açıkçası çok fazla izlemediğim bir takım ama son 2-3 senedir bir çıkış içerisindeler. Birçok kişi tarafından grubun çantada keklik takımı olarak görülse de geçen hafta Unics Kazan’ı deplasmanda yenmiş olmaları biraz düşündürücü. Açıkçası kadro olarak bakıldığında grubun en zayıf takımı ULM ancak istatistiklere bakıldığında dengeli bir takım olduğu söylenebilir. Sayı ortalamaları %83,3 olsa da neredeyse aynı oranda sayı yiyorlar. Diğer istatistikleri bizimkilerle aynı düzeyde olsa da top kaybı ve top çalma oranları bence iki takım arasındaki en önemli fark. Takımın sayı yükünü Bryant ve Allan çekmekte. Zaten bu iki oyuncuyu durdurduktan sonra fazla da konuşulacak bir konu kalmıyor. Unics maçının kazanmalarının en temel sebebi Nankivil’in ekstra skorer olarak ortaya çıkarak Kazan potasına yolladığı 19 sayı olarak göze çarpıyor. Bu oyuncunun normal ortalamasının 9.4 sayı olduğu göz önünde bulundurulursa 10 sayılık ekstra katkı oldukça önemlidir. Kendi sahasında maçlarını tam doluluk oranıyla oynayan ULM tam bir takım aslında, takım halinde savunma, takım halinde hücum yapmaya çalışıyorlar ama setler yukarıda belirttiğim 2 oyuncu üstüne kurulu. Ama yine de normale rahat alırız dediğim maç için, gerek ULM’nin geçen hafta Kazanı deplasmanda yenerek havaya girmesi, gerekse takımızda bugün yaşanan olaylardan sonraki mora bozukluğu ve konsantrasyon düşüşünden dolayı kafamda acaba düşüncesi var. Biraz da bizim takıma bakalım…    

 

Öncelikle şunu söylemek isterim ki geçmiş maçlara göre biraz daha istekli oynuyoruz. Bugün kendi sahamızda oynayacak olmamız, geçen hafta kazanın kendi sahasında yenilmesi ve grubun yeniden başlaması, oyuncuların uzun süredir bekleyen ödemelerinin bir kısmının yapılması olumlu yönler. Ancak bugün yaşanan Hawkins şoku açıkçası her şeyi alt üst etmiş durumda. Kağıt üstündeki kadrolara göre bu maçı tecrübeli oyuncularımız ve dengeli bir oyunla alırız diyorum ama bu maç bizim için saha dışı psikolojik etkenlerin test edildiği bir maç olacak. Hatta bugün takım için sezonun en zor maçlarından biri diyebilirim, Fenerbahçe maçından bile zor belki de. Burada en büyük görev her zamanki gibi Ergin Ataman’da. Takımı toparlaması ve motive etmesi lazım çünkü tekrar avantaj yakaladığımız grupta bu maçı mutlaka kazanmalıyız. Fazla teknik analize girmek istemiyorum çünkü kafaları sahaya verip geçen haftaki oyunu sahaya yansıtırsak maçı rahat alırız. Hawkins’in yokluğunda Gordon, Ender ve Arroyo’ya çok görev düşüyor çünkü bu oyuncular takımı yönlendiren oyuncular. Özellikle Ender, bu takımın kaptanı ve takımı bu zor zamanda iyi idare etmeli. Furkan, NDong , Macvan ve Ersin dörtlüsü ULM’nin boyalı alana rotasyonuna karşı bence oldukça üstün ve özellikle NDong’un verimli şekilde kullanıldığında neler yapabileceğini geçen hafta gördük. Aynı şekilde oynamak lazım. Yine benzer şekilde taraftarın takımı sonuna kadar desteklemesi ve ayakta tutması lazım çünkü özellikle salon sporlarında taraftar katkısı çok önemli bir güç. Ayrıca takımımızdaki itici gücün ortaya çıkması içinde olmazsa olmaz bir unsur. Takımla ilgili diyeceklerim bunlar.

 

Gelelim Hawkins’e. Bildiğiniz gibi sabahleyin hepimiz Hawkins şokuyla uyandık. İlk gelen haber doping testinin pozitif çıktığı yönündeydi, sonra çıkan maddenin kokain (veya başka bir keyif verici madde) olduğu açıklandı. An itibariyle durum şudur. Hawkins tedbirli olarak disiplin kuruluna verildi ve takımla uzun süre oynamayacak. B numunesi sonuçlarına göre takımda kalıp kalmayacağına karar verilecek. Madde kullandığı tespit edilirse en az 3 ay ceza alacak ve playofflara kadar olmayacak. Bahsettiğimiz oyuncu David Hawkins. Takım kaptanı ve en önemli skor opsiyonu ve bu adamı kendi keyfi için yaptığı bir salaklıktan (çok özür dilerim) kaybediyoruz ve takım moral olarak çöküyor. İşte bu maç bu yüzden çok zor.

 

Hem konu çok taze olduğundan, hem hala sinirli olduğumdan, hem de konu netleştikten sonra bu konuyla ilgili bir yazı yazacağımdan Hawkins konusunu kapatıyorum. Umarım takım bu zor durumun üstesinden gelerek maçı alır ve şampiyonluk yolundaki yürüyüşüne devam eder. Maçtan sonra görüşmek üzere…

 

Sevgiler.

 

Bahadır Oğuz

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar