PostHeaderIcon Galatasaray-Kazan

İlk tur gruplarına dönelim, son maç Donetsk’i yenersek gruptan lider çıkıyoruz ve Spartak, Sevilla ve Gora’nın olduğu gruba düşüyoruz. Ancak takım eline gelen fırsatı tepiyor ve Kazan, Kızılyıldız ve Ulm’un olduğu gruba düşüyor. Biraz ağır olacak ama dün bir maç kaybetmedik; belki de Eurocup hedefine son vermiş olduk. İnşallah ben yanılırım ama gidişat hiç iyi değil. Neyse lafı fazla uzatmayalım ve işin parke kısmına geçelim.

Herkesin bildiği gibi sezon başında Ataman takıma çok fazla hazırlık maçı yaptırıyordu. Ligde oluşan en ufak boşluğu bile değerlendiriyordu. Bundaki amacı takıma kazanma duygusunu aşılamaktı ve bunu başarmıştı da. Her maça büyük bir istek ve arzuyla başlayan, ilk periyottan itibaren rakiplerine mesaj veren bir takım vardı. Fakat bu takım gün geçtikçe performansı düşen, sahada istediklerini ortaya koyamayan bir görünüme büründü. Bu noktada ilk olarak pick&roll konusuna değinmek istiyorum. Sene başında N’dong ve Furkan’ı çok iyi kullanıyorduk bu konuda ama şu an tam tersi bir durum var. Her pick’ten sonra potaya yaklaşmamız gerekirken daha geriye gidiyoruz. Bu durumda da hücumlar Jamont – Hawkins ikilisinin bire birine kalıyor. Sonuçta da ikili oyun sayılabilecek sadece iki şey yapabiliyoruz :

N’dong’un sırtı dönük oyunlarında ona top indirme ve
Ersin’in orta mesafe şutları.

Bunların dışında uzunları kullanmaya yönelik bir çabamız olmuyor. Bu da bizi sıradan bir takım görüntüsüne itiyor. Pick & roll oynayamıyorsak pick & pop üzerinden şutu olan Macvan ve Ersin’i daha çok kullanabiliriz. Özellikle Macvan’ın kariyeri ikili oyunlardaki başarısına dayanıyor. Milli takım ve Partizan performansı bunun göstergesi. Ne var ki bizim Macvan’ın üzerine kurulmuş bir setimiz olduğunu düşünmüyorum. Zira sadece yay gerisinden kullanıyoruz onu. Oysa Macvan, sırtı dönük oyun, ikili oyun ve yay gerisinden şut kullanma gibi bir çok değerli özelliklere sahip sahip bir oyuncu. Buna rağmen biz onun sadece yay gerisinden şut kullanma özelliğini ortaya çıkarıyoruz. Ne olursa olsun Macvan’ı çok daha fazla kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.

Gelelim kırılma anlarına. Arroyo’nun neden bu kadar çok kenarda oturduğuna anlam veremedim. Maçın sonlarında bile kenardaydı. Maçtan önce 25 dakika civarı süre alır diye tahmin ediyordum ama böyle olmadı. Hücumda üretkenlikten uzak bir durumdayken onun sahada olmayışı tüm takım adına büyük bir dezavantaja dönüştü. Savunmada fena sayılmazdık ama kötü hücum ettiğimiz zaman savunma da çok aksadı. Bunun en basit örneği, Eidson’ın maçın sonunda attığı bomboş turnike oldu. Bir kez daha gördük ki kötü hücum etmek savunmayı çok net olarak kötü şekilde etkiliyor. Sonuçta savunmanın kötü olduğunu söyleyemem; ama çok da iyi değildi.

Son olarak bu takımın neler yapabileceğini tekrar fark etmesi yani kazanma alışkanlığını yeniden hatırlaması lazım. Transferden ziyade kendimizi bulmaya ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Bunu sağlamak da teknik ekibin görevidir. Ergin Ataman motivasyonla var olan bir koç. Bu nedenle parkeye daha yoğunlaşmalı ve sene başında rakiplere korku salan o takımı bizlere tekrar izletmeli.

“Galatasaray-Kazan” için 1 Yorum

  • VertigoEgos diyor ki:

    Geçen seneki takımımız daha bi takım gibi takımdı. Daha bi disiplin, daha bir takım oyunu vardı. Çok fazla bireysel yeteneklerin ön plana çıkmadığı ama takım olarak bir organizma gibi hareket etmeye çalışan bir takım görüyorduk sahada. Bu sene biraz karmaşık başladık sezona, Mahmuti hocayla yolların ayrılması, yerine Ataman hocanın getirilmesi hem daha da gelişebilecek bir kadroyu baltaladı hem de Ataman hocanın zamansızlıktan acil takım kurması için kopyacılık yapmasına sebebiyet verdi. Doğal olarak 1 sene evvelki takımında oynayan oyuncularla yola devam etmek istedi fakat bu sefer de takım disiplini tam olarak oturmadı. Taraftar da bunun farkında ve üzülerek görüyorum ki; maçlarda geçen seneki heyecanı yaşayamıyorlar. Bu seneki takım belki kötü değil, Türkiye’de de başarılı oluyor ama Euro Cup’ta en üst basamaklar ve EuroLeague için ciddi yetersiz. Bi defa Dong pota altında yetersiz kalıyor. Post bölgesine rebound üstünlüğü olan, kıvrak, gelene gidene şapka yapacak bir oyuncu lazım. Bence Galatasaray MP’nin en önemli sorunu bu, pota altı yetersizliği. İnşallah bunu görürler ve oraya takviye yaparlar.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar