PostHeaderIcon GALATASARAY-ANTALYA MAÇI ÜZERİNE

 Antalya maçı lider olarak çıktığımız ve rakiplerimizin kazandığı bir haftada, en yakın rakibimiz olan Antalya’nın devre dışı bırakılması açısından oldukça önemli bir maçtı. Bir diğer değişle, “kazanılsın da nasıl olduğunun pek önemi yok” tarzı bir maçtı bana göre. Tabi zaten iyi olan kadromuza Sneijder ve Drogba gibi yıldız isimlerin katılması, Eboue ve Amrabat’ın milli takımlardan dönmeleri gibi gelişmeler taraftar ve futbol otoritelerinde göze daha hoş gelen bir top oynamamız gerektiğine dair bir algı oluşturdu. Peki dün takım nasıl oynadı bir bakalım.

 

 

Yeni transferlerden sonra Fatih Hoca’nın nasıl bir kadro ve sistemle oynayacağı herkesin aklını meşgul ediyordu. Takımdaki oyuncuların birden çok sisteme uygun olması hem işleri kolaylaştıran, aynı zamanda da zorlaştıran bir durum. Böyle bir ortamda Fatih Hoca 4-2-3-1 dizilişiyle sahaya çıkardı takımı. Eboue yerine Sabri 11’deki yerini almıştı. Sabri hakkında daha sonra birkaç kelam edeceğim. Aynı zamanda yeni transfer Sneijder, son 2 maçtır kesik yiyen Burak ve Afrika Kupası’ndan dönen Amrabat, cezası biten Hamit geçen haftaki kadroyla kıyaslandığında yeni oyunculardı. Ön liberoda Selçuk ve Yekta’yı kullanan Fatih Hoca Sneijder’i biraz daha serbest şekilde oynatarak kimi zaman orta saha, kimi zaman da forvet gibi kullandı…    

 

Antalya maçında dikkatimi çeken en önemli nokta sahanın her yerinde yapılan pres oldu. Burak ve Amrabat’tan başlayan, Selçuk ve Yekta’da sona eren pres, ileride Sneijder’in de fiziksel olarak tam hazır olmasıyla daha da üst seviyeye ulaşacaktır. Dikkatimi çeken bir diğer konu da şu oldu. Bildiğiniz üzere Fatih Hoca cumartesi günü Bayern Muhich –Schalke maçını yerinde izledi. Aynı maçı bende televizyondan izledim ve dün takım Bayern Muhich’in formasyonuyla sahaya çıktı. Kısacası dünkü maçı izlerken, özellikle rakip sahada yapılan pres açısından Bayern’in aynısını gördüm diyebilirim. Peki fark neydi derseniz cevabım kanatlar olur. Bayern’in kanatlarında Ribery ve Robben gibi iki dünya yıldızı ve buraya dikkat TAM KANAT oyuncusu oynuyor. Bizde ise kanatlarda oynayan Hamit ve Amrabat’tan, bahsettiğim iki oyuncunun yaptığı katkıyı beklemek pek gerçekçi değil. Yani bu açıdan Fatih Hoca’nın kafasında bir soru işareti olduğunu düşünüyorum. Drogba’nın takıma girmesiyle, Burak sağ kanata çekilebilir ve kanatlardan gol yapma ihtimali artar. Bir diğer olasılık da, ki bu en son çare 4-1-3-2 formasyonuyla oynamak. Ancak bu dizilişte kanat oyuncuları olmadığından beklerin üzerine çok yük düşmekte. Sabri ve Eboue’nin bu yükü kaldırabileceğini düşünüyorum ama  Riera ve Hakan’la ilgili olarak ciddi çekincelerim var.

 

Dünkü göze hoş gelmeyen oyunun bir diğer sebebi de Antalya’lı oyuncuların oyunu çok fazla soğutmalarıydı. Neredeyse her pozisyonda faul olsun veya olmasın yere atladılar-hatta maçın sonunda abartıp balıklama atlayanlar bile oldu. Yine Hamit’in topları çok fazla ezmesi bizi hücumda frenleyen bir unsur olarak gözüme çarptı.

 

Sneijder çok kaliteli bir oyuncu olduğunu bir kez daha ortaya koydu. İnanılmaz paslar attı ve biraz şanslı olsaydı maç 4-5 farka gidebilirdi. Bazıları sürekli final pasları atmaya çalışıyor diye eleştirse de, onun alınma amacı zaten bu final paslarını atması. Diğer basit pasları bizim takımdaki her oyuncu atabilir. Biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Özellikle orta sahada Yekta ve Selçuk’la birlikte çok uyumlu göründü gözüme. Bu şekilde devam ederlerse rakipler için ciddi bir tehdit unsuru olacaktır.

 

Gelelim maçın yıldızlarına. Maçın 1.yıldızı Burak. 2 hafta üst üste kesik yedikten sonra 2 golle dönüş yapması hem kendisi, hem de takım açısından oldukça iyi oldu. Fatih Hoca’nın maç sonundaki açıklamalarından neden kesik yediğini de az çok anladık  ve açıkça söylemek isterim ki ben Burak’ın geldiğinden beri bu kadar pres yaptığını görmedim. Herkes Burak böyle oynarken Drogba, Umut nasıl takıma girecek gibi düşüncelere bürünmüş olabilir. Cevap şudur: Büyük takımların 18 kişilik kadrosunda girdiği anda skoru değiştirebilecek form seviyesinde en az 2 forvet olmalıdır. Yani herkese yetecek kadar maç var, daha formda olan 11’de oynar mantığını kullanacak Fatih Terim. Hocanın şu lafına da sonuna kadar katılıyorum “Herkes formda olsun da tek sıkıntımız kadro kurmak olsun”

 

Maçın diğer yıldızı Sabri’ydi. Sabri bu takımda en çok eleştirilen, zaman zaman benim de sert dille eleştirdiğim ve hatta gönderilmesini bile söylediğim- ama hiçbir zaman ağır küfür etmediğim- bir oyuncu. Ancak bunu söyleme sebebim şuydu. Sabri Galatasaray’ın öz evladı, takım kaptanı ancak yetenekleri sınırlı bir oyuncu. Sabri yeteneklerini bilerek oynadığında enerjisi, yürekten oyunu ve gücüyle takıma katkı yapıyor ama yetenekleri dışına çıkmaya başladığında faydadan çok zararı var. Bu bağlamda son birkaç maçtı Sabri yeteneklerini bilerek oynuyor ve takıma özellikle işin savunma boyutunda ciddi katkıda bulunuyor. Maç sonunda taraftarın isteğine kayıtsız kalmayarak tük takımı tribüne getirmesi ve sonrasında Sneijder’i kıskandıracak şekilde stada üçlü çektirmesi zaten Sabri’yi reis yapan özellikler. İşte bu yüzden Sabri gibi oyuncular her takıma lazım.

 

Son olarak dünkü maçta taraftarın enerjisi mükemmeldi. Her ne kadar bütün dış güçler bu camiaya zarar vermeye çalışsa da biz taraftarlar olarak buna kesinlikle izin vermemekte kararlıyız. Dünkü maç bunun en büyük göstergesidir ve böyle olmaya da devam edecektir. Oynana oyun her ne kadar hücum olarak çok tatmin etmese de, bir geçiş dönemi olduğu aşikar ve bu dönemi en az kayıpla, mümkünse kayıpsız atlatacağımıza eminim. Güzel günler daha da yakın. Yazımı bitirirken Engin’i eleştirmek istiyorum. Dün, maç bittikten sonra taraftar tüm takımı tribüne çağırırken Engin Sabri’yi tersleyerek ben gelmiyorum dedi ve soyunma odasına gitti. Oyundan çıkmış olan Sneijder ve Hamit ise montlarını çıkartıp takıma katıldılar. Çok net söylüyorum Engin efendi; bu taraftarın başının üzeri de, ayağının altı da müsait, nerede olacağına sen karar ver !

 

Sevgiler.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar