PostHeaderIcon Efes’i Nasıl Yeniyoruz?

Bu sezon üçüncü defa Efes ile oynadık ve üçüncü defa galip geldik. Peki bu maçlarda neleri iyi yapıyoruz da kazanıyoruz? İşte bunu mercek altına almak gerekiyor.

İlk olarak Ergin Ataman geçen sene Beşiktaş’ın başındayken sık sık başvurduğu içeri gömülüp, dış şutu riske eden savunmasını bu yıl da kusursuzca uygulamaya devam ediyor. Basit gibi görünse de bu çok fazla konsantrasyon gerektiren bir savunma türü. Çünkü dış şutları rakibin istediği türden atmasına izin vermemek en önemli nokta. Dış oyuncuları tamamen boş bırakmıyoruz ve hep bizim istediğimiz şekilde şut atmalarını sağlıyoruz. Bu da rakibin fazla yüzdeli oynamasına engel oluyor. Efes ile oynadığımız 3 maçı da bu savunma sistemi ile kazandık. Farmar ve Vujacic gibi iyi şut atan oyunculara karşı bu savunmayı daha da sertleştiriyoruz. Şut açısından daha zayıf olan Jamon Gordon ve Kerem Tuınçeri tarzı oyuncuları ise daha fazla riske ediyoruz ki bunun çok akıllıca bir taktik olduğu 3 maçı da kazanmamızdan belli oluyor…    

İkinci olarak, girmeyen şutların ardından Efes takımı içeriden oynamak istiyor fakat içeri gömülü olan savunmamız burada da çok başarılı oluyor. Rakipte post-up hücumunu iyi yapan bir oyuncu da olmayınca çok etkisiz kalıyorlar. Tabi burada bizim uzunların tecrübesi ve aklı da devreye girmiyor değil. Uzunlarımız müthiş ribaund kovalıyor. Maç boyunca aldığımız 45 ribaundun 37′i uzunlarımızdan (Furkan 7, N’dong 13, Macvan 8 ve Ersin 9 ribaund aldılar). Uzunlarımızın kendi şutlarının ardından ribaund kovalamaları da ayrıca önemli.

Son olarak hücum yönüne değinmek gerektiğini düşünüyorum. 3 Efes maçında da savunma kısmında konsantre olduğu kadar, hücum kısmında da çok konsantre olan bir takımımız var. Kritik sayılabilecek her topu sayı yapabiliyoruz. Hücumun bu noktasında başrolde tabi ki Arroyo var. Bu maçlarda Ersin’i ilk hücum opsiyonu olarak kullanmamız da sayı bulmamızı kolaylaştırıyor. Ancak Ersin’in orta mesafe şutları ana opsiyon değil de yan parça olduğunda çok daha etkili oluyoruz. Ersin’in yüksek post’a çıkıp alan boşaltması kuşkusuz guardları çok rahatlatıyor. Arroyo gibi üretken bir guard ile oynarken çok daha iyi hücum edebiliyoruz. Her maç böyle oynamaya devam etmeliyiz.

Engin hakkında da kısaca konuşmak gerekirse; bana göre Türk guardların en iyisi olduğunu düşünüyorum. Fakat kendisinin de bunun farkına varması lazım. Türkiye Kupası finalinde ve bu maçta müthiş bir performans ortaya koydu. Biraz geç açıldı ama umarım böyle devam eder.

Bu kadar zorluk yaşarken ve geriye elde tek bir kupa kalmışken bu hedefe ulaşmak için sonuna kadar savaşacağımıza şüphe etmiyorum. Zaten Ergin Ataman’ın maç sonu açıklamalarını da dinleyince tamamen ligi kazanmaya odaklandığını fark ettim.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar