PostHeaderIcon Dik Duran Adam…Metin Kurt

 

               

Galatasaray Blog..Evet “Galatasaray Blog”da yazar mısın “dedikleri zaman  zaten reddetme şansım yoktu. İşin içinde Galatasaray oldu mu akan sular durur benim için. Galatasaray adına bir yarar sağlayacaksa bunu bir görev kabul ederim. Bu anlamda  derhal “tabi neden olmasın” cevabını verdim.

Bu yazımı da geçmişte Galatasaray”a hizmet etmiş, terini aşık olduğumuz  bu forma için akıtmış bir futbolcuya ayırdım. Her ne kadar bazı çevreler tarafından “persona non grata” olarak ilan edilmiş de olsa gerçekten hak ettiği değeri bulamadığına inandığım bu futbolcuyu onurlandırmanın bir görev olduğunu düşünüyorum. Kim bu adam…Metin KURT .. 2012 Ağustos ayında 64 yaşında aramızdan ayrılan gerçek bir futbol emekçisi, gerçek bir futbol entellektüeli..Gerek saha içi çalışkanlığı ve emekleri ,gerekse saha dışı söylemleri ve duruşu ile saygı duyduğum iki Metin”den biridir Metin Kurt.. Bir futbol adamının deyişi ile oynadığı yıllarda futbolu en iyi bilen 3 kişiden biridir.  Diğer Metin”i söylemeye gerek yok sanırım..

Dünyaya Kırklareli”nde gözlerini açan Metin Kurt celep olan baba Hüseyin Kurt”un 4ü erkek 6 çocuğundan biriydi. Babası yaşarken maddi durumları o zamana göre hiç de fena sayılmazdı. Ancak sorunlar babanın ani ölümü ile başladı. Önce Kırklareli”nde ne varsa satıldı sonra aile İstanbul”a geldi. Metin Kurt”un belki de en büyük şansı futbolcu olan ağabeyi İsmail Kurt oldu. Önce Galatasaray sonra da Fenerbahçe”de oynayan ağabey Kurt O”nun da elinde tutacak ve futbolcu olmasında en büyük desteği verecektir.

Bu destek ile zaten var olan yeteneğini birleştiren Metin Kurt,Altay ve özellikle  PTT”de oynadığı futbolla dikkat çekecek ve ondan sonra Galatasaray”a transfer olacaktır. Bu transfer ile hem ailesini maddi olarak rahatlatacak hem de uzun süre adından söz ettirecektir. Galatasaray”a geldiği 1970 yılından itibaren arka arkaya 3 yıl şampiyon olan takımın en etkili oyuncularından biridir artık. Teknik direktör Brian Birch ile en iyi anlaşan ve O”nun en güvendiği futbolcuların başındadır. Çizgi üzerinden O”nun kadar hızlı ve seri top süren bir futbolcu daha görmek çok zordur. Sadece Galatasaray değil o yılların milli takımının da değişmez elemanlarından olan Metin Kurt yurt dışındaki otoritelerin bile dikkatini çekmiştir.

Ancak Metin Kurt”u efsaneleştiren özellikleri sadece iyi futbolcu olması değil aynı zamanda kişiliği ve dünya görüşlerinin de farklı olmasındandır. Kitap okuyan, dünyayı farklı algılamaya çalışan ,sözünü asla esirgemeyen ,haksızlıklar karşısında dik duran ve hakları için sonuna kadar mücadele eden yapısı ile bugün bile örneğine zor rastlanan bir kişiliktedir.

Henüz daha Bosman kurallarının geçerli olmadığı bir futbol dünyasında futbolcuların köle gibi alınıp satılmasına karşı çıkmış ve savunduğu düşünceler nedeniyle asla hak ettiği  yere gelememiştir. Futbolculuğu bıraktıktan sonra antrenörlük deneyimleri de olsa yine futbolcuların hakları için kulüp başkanları ve yönetimleri ile ters düşerek  savunduğu değerlerden ödün vermemiştir.

Son yıllarını futbol dünyasına kırgın ve futbol magazinlerinden uzak bir şekilde siyaset sahnesinde yer alsa da bir türlü istediği hedeflere ulaşamadan yalnız ama dimdik onurlu bir şekilde aramızdan ayrılmıştır.

Bu yazımla  sizlere bir nebze de olsa bu onurlu adamı tanıtabildiysem ne mutlu bana…

Yararlanılan Kaynak: Gladyatör –Vecdi Çıracıoğlu

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar