PostHeaderIcon Stoper Sorunu

     

  GS’da herkesin bildiği gibi bir Sneijder transferi gerçeği var. Tüm camia oraya kenetlenmiş durumda. Ama takımda bir çok taraftarın da düşündüğü gibi farklı eksiklikler de var. Kimimiz Stoper kimimiz Sol bek, Sol/sağ açık hatta Striker isteyenimiz bulunmakta. Ve tabii ki hepmizin de öncelikleri  farklı. Özellikle Ujfalusi’nin sakatlık haberi geldiği an Galatasaray ile yaşayan bir çok taraftar hedeflerini stoper bölgesine çevirdi. bu konuda da  Serdar Aziz, Serdar Taşçı, Ömer Toprak haberleri basında çıktığı gibi taraftarların da gönüllerinde bu 3 oyuncudan bir veya bir kaçı yatıyor.   

     Milli takımın iki beki Ömer ve Semih. Biri 200bin € alırken diğerine 2milyon € verilirse bu adil değil. Ömer o paraları kazanmak için önce hakketmeli. Semih’in de maaşı iyileştirilmeli. Bence Semih minimum 1 milyon almalı. Serdar Aziz için ise gereksiz transfer olur görüşündeyim. Bonservisi 2 milyon olsa bile gereksiz. Ha yedekte -zaten yararlanmayacağımızı resmen ilan ettiğimiz- Gökhan Zan duracağına o dursun diyorsanız o ayrı tabii.

 
     Daha önce de belirtmiştim. GS’da bu sene Selçuk ve Melo’nun bu derece etkisiz olmasının sebebi ‘Geriden oyun kuran’ stoperin olmaması.  Ujfalusi de bu adam değildi ama bir şekilde topu orta sahaya iletebiliyordu. Ki ayrıca topla stoper çıkışları yaptığını da görüyorduk. Şimdiyse ne Dany ne Cris ne Semih bunu sağlayamadı. Fatih Hoca aslında Semihten de tam olarak memnun değil ama şu an eldekilerin içinde güvenebileceklerimizden biri. Hoca bu yüzden Cris-Dany tandemini de denedi. Cris’in tecrübesinden ve topu oyuna sokuşundan yararlanmak istedi ama Cris bizim bildiğimiz Cris olmaktan çıkmış. Başarısız oldu. Özellikle oyun konsantrasyonu bitik vaziyetteydi.
 
     Şu an takımda Geriden oyun kurucu olmadığı için Melo geriye topu almaya geliyor. Melo geriye gelince ondan boşalan alanı korumak için Selçuk da geri geliyor böylece forvet hattımızla orta saha göbeğimiz arasında derin mesafeler oluşuyor. Melo ve Selçuk hücuma da yardım etmek istediklerinde çok koşuyorlar ama geçen seneki gibi yararlı olamıyorlar. Melo ve Selçuk’un geçen seneye göre daha az katkı verir gözükmesinin temelinde bu yatıyor. Yani Geriden oyun kuran stoperin transfer edilmesi aslında 3 oyuncu transferi edilmesi ile eşdeğer. O oyuncunun yanında Gerçek Melo ve Gerçek Selçuk da transfer olmuş olacak.
 
     Ömer Toprak bu anlamda diğer yerli alternatiflerin önünde bir oyuncu. Onu almak bizi, rakiplerimize göre bir kaç adım öne taşıyacaktır. Hem rekabet anlamında hem oyun ve taktiksel anlamda bir öne çıkıştan bahsediyorum. Kulübümüzün de Ömer Toprak transferi için ısrarcı olduğunu ve Kulübünün direncini kırmaya çalıştığını da biliyorum. Ama bizim bildiğimizi avrupa kulüpleri de biliyor. Yerli oyuncunun Türk Kulüpleri için ne derece değerli olduğunun farkındalar. Leverkusen’in Stoperini istesek 2-3 milyon fiyat isteyebileceklerken Ömer Toprak için 8 milyon isteyebiliyorlar bu yüzden. Umarım Kulüp ısrarını sürdürür ve bu direnci kırar. Bunun için oyuncudan da destek almak önemli olsa gerek. Ama hadi taraftarın Sneijder’e odaklanmasını anlıyorum ama profesyonellerin de bekleyişe geçmesine inanamıyorum. 
 
     Geleceğin takımını kuracaksak bunun yolu Sneijderden Kaka’dan değil sağlam ve iyi yerli rotasyondan geçiyor. Çünkü maximum 8 yabancımız olsa bile (23 kişilik kadro için kalecileri saymasak 20) En az 12 kaliteli yerliye de ihtiyac var. Öve öve bitiremediğimiz 2000 kadrosunu kurarken  hiç birimiz ideal 11′i sayamıyoruz bildiğiniz gibi. İlk için en az 17-18 kişinin adını sayıyoruz. İşte öyle bir takımı  yaratamadığımız sürece beklentileri düşük tutarak Galatasaray sevgisi ile kulübe ve takıma destek vermek en iyisi. Ama güzel günler yakın. GSTV’de Levent Yüksel’İn dediğini kulüp bize diyor "Size söz baharlar gelecek!!"

“Stoper Sorunu” için 1 Yorum

  • Gökmen Demirbağ diyor ki:

    stoper konusunda tamamen aynı fikirdeyim. en çok istediğim oyuncu ömer toprak, yalnız bugün radyosporda özgür sancarın programına ali güneş bağlandı ve ömerle konuştuğunu ömerin türkiyeye gelmeyi kesinlikle düşünmediğini söyledi. ispanya ingiltere italya düşünüyormuş paşam :) bu durumda serdar azize tonla para dökmek gibi bir mallık yapmazlar umarım. ömer olmuyorsa serdar taşçı en iyi alternatif olur.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar