PostHeaderIcon 2.Yarıya Başlarken

Bu akşam yani 18.Ocak 2013 itibarıyla Spor-Toto Süper Ligi 2.yarısı diğer bir deyişle 18.haftası başlıyor. Lig başlamasına başlıyor ama geçen yıllardaki coşku yok gibi sanki…

Belki de bana öyle geliyor.. Ama ne olursa olsun biz taraftarlar hakem ilk düdüğü çaldığı zaman havaya gireriz ..
İlk haftalar her zaman sürpriz sonuçlara sahne olur. Çünkü ara verilen ligde devre arası yapılan ve yapılmayan transferler ile hazırlık dönemi lige her zaman farklı sonuçlar çıkarabilir. Herkesin ortak favorileri Galatasaray ve Fenerbahçe.. İlk yarının en fazla çıkış yapan takımlarından MP Antalya”nın bu çıkışını devam ettirip ettiremeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Benim tahminim aynı başarıyı yakalamaları çok zor. Burada Antalya”nın asıl hedefi Ziraat Türkiye Kupası olmalı… Yine ilk yarının başarılı diyebileceğimiz takımlarından Beşiktaş”ın da bu yarıdaki performansı merak konusu..
İlk haftalarda oynanacak maçların analizine geçmeden önce dikkat çeken konulardan biri de şu ana kadar 4 büyüklerin transferdeki durgunluğu.. Her ne kadar meşhur Sneijder transferi tüm gündemi meşgul etse de tam olarak bitmiş bir şey olmadığı için konuşmak gereksiz…Bu takımlar geçmiş yıllarda ara transferde en az 1-2 oyuncu alırlardı. Bizim sorunlarımızdan biri de ister ara transfer ister normal transfer olsun hep geç kalmış olmamızdır.
İkinci yarının ilk 4 haftasına bakacak olursak şampiyonluk ile ilgili bazı ipuçları elde edebiliriz.

Galatasaray”ın ilk 4 haftada sırayla Kasımpaşa-BJK-Bursa ve MP Antalya ile oynayacağını görüyoruz. Eğer bu maçlarda 4 te 4 yaparsa Galatasaray”ın önü açıktır. Üstelik ilk yarıda yapılan bu kadar çok puan kaybının bu yarıda yapılacağını düşünmüyorum. Ligin boyu kısaldıkça futbolcuların konsantrasyonu da artar. Ayrıca Sneijder gelse bile hemen yüzde yüz katkı yapacağını düşünmek yanlış olur.

Fenerbahçe”ye gelince ilk 4 haftada daha kolay rakiplerle karşılaşacak. Sırasıyla Elazığ-Gaziantep-Sivas ve MİY maçları Galatasaray”a göre daha kolay görünüyor. Ancak deplasman sıkıntısı çok belli olan F.Bahçe”de bu 4 maçta yapılacak puan kayıpları 6 olan puan farkını daha da arttırabilir. Bir maç bile kaybetseler 9 puan olacak fark futbolcular üzerinde ciddi baskılar oluşturabilir.
Liderin 3 puan gerisinden gelen Beşiktaş”ın maçları ise İBB-GS-Karabük-Elazığspor şeklinde.. Özellikle Galatasaray karşısında alınacak olası yenilgi puan farkını arttırabilir. Dar kadrosuyla bu ligi ne kadar götürebileceklerini zaman gösterecek. Kazandıkları her hafta dirençleri artar. Kaybettikleri her hafta ise kolay dağılabilirler. Ne zaman ne yapacağı çok da belli olmayan Beşiktaş”ın sezon sonunda ligi nerede bitireceğini gerçekten çok merak ediyorum.
Trabzonspor ise Ziraat Türkiye Kupasında yoluna tam gaz devam ederken ligde ilk 4 haftada Karabük-Elazığ-Gaziantep-Sivas ile karşılaşacak. Ligin ilk yarısında liderin 9 puan gerisinde kalan Bordo-maviler kendi maçları kadar rakiplerinin de puan kaybetmesini bekleyecek. Özellikle bu haftalardaki puan kayıpları lige erken havlu atmalarına neden olur. Bence onların da asıl hedefi Türkiye Kupası olmalı..
Yukarıdaki tabloya baktığımızda Fatih Terim”in Galatasaray”ı en şanslı takım olarak görülüyor. Bu yıl şampiyonluğun son haftalara kalacağını düşünmüyorum. Aslında ilk yarıda hiç beklenmeyen 1-2 maçı alsaydı zaten şu anda ligin rengi belli olmuştu.
Küme düşme potasına gelince ilk adayım Akhisar Belediye. Çok büyük bir sürpriz gerçekleştiremezlerse seneye PTT 1.Ligde olurlar.. Giderken de yanlarında MİY-Elazığ ve Gaziantep”ten ikisini de götürecekler gibi..

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar