PostHeaderIcon SERİ DEVAM EDİYOR

Galatasaray Cafe Crown Beşiktaş Cola Turka’yı 73-71 yenerek hem liderliğini sürdürdü hem de galibiyet serisini 8 maça çıkardı.
Maça ev sahibi ekip yoğun taraftar desteği ile başladı kadroda ciddi eksikleri olmasına karşın taraftar desteği ile ekstra bir mücadele sergilediler açıkça söylemek gerekirse rakip Galatasaray Cafe Crown değil de başka bir takım olsa çok rahat bir galibiyet alabilirlerdi.
Galatasaray Cafe Crown cephesine dönersek takımın belli bir sistemi olması bu tip maçlarda kötü bile oynasalar oyunda tutunmalarını sağlıyor. Bu maçta özellikle şut yüzdesi çok düşük kalırken normalde sayıya çevrilmesi gereken bazı basit atışları da kaçırdılar. Her maç yüksek yüzde ile atmak zaten mümkün değil önemli olan savunma standardını belli bir seviyede tutmaktır ki Galatasaray Cafe Crown bu konuda oldukça başarılı. Hücumda ise şutlar girmese de özellikle alçak post oyununda Ermal çok iyi kullanıldı bu sayede takım rahatladığı gibi setlerin de daha kolay oynanması sağlandı.
Maç son bölümde sıkıntıya girse de takım olarak kazanma alışkanlığı sağlandığı için galibiyet elde edildi burada bazı sıkıntıları kazanırken görmek ilerisi için daha hayırlı olur.
Bu maçla bir kez daha ortaya çıkan ilk sorun rakibe verilen hücum ribauntları olmalı. Burada yapılan sıkıştırmalı baskılı savunmanın etkisi göz ardı edilmemeli lakin iki maçtır Shipp 8 ribaunt ile bu konuda dış adamların takıma yaptığı katkıyı gözler önüne seriyor. Burada asıl sorun takımın uzunlarının yapısı ile alakalı . Ermal çok kaliteli bir oyuncu özellikle orta mesafe şutu, sırtı dönük oyunu çok üst düzeyde ayrıca parmak hassasiyetine çok iyi olduğundan ortalamanın üzerinde de pasör olduğunu da eklemeliyim. Bütün bu özelliklerine karşın bazı eksikliklerini de göz ardı etmemek lazım ki bunlarda onun biraz yavaş olması ve atletik bir yapısı olmaması buda ribaunt konusunda zaaf göstermesine sebep oluyor. Luksa Andriç ise savunmada çok önemli bir koz oldukça çabuk ayakları sayesinde bütün yardımlara yetişiyor ayrıca bire birde oldukça iyi bir savunmacı. Onun en büyük sorunu ise hücum alanında zira Luksa oldukça ham bir oyuncu net bir pivot hareketi olmadığı gibi orta mesafe şutu oldukça istikrarsız. Rancik ise 4 numarada skor üretebilen bir. Ama Ermal gibi onunda savuna ile alakalı sorunları var opnunda atletik olmadığı düşünülürse takımın ciddi bir atletizm sorunu olduğu ortada hal böyle olunca takım olarak çok iyi alan paylaşması yapılsa dahi ciddi bir ribaunt sorunu yaşanmasının önüne geçilmiyor. Burada yapılması gereken atletik, ribaunt alabilen etkili bir uzun daha almak olmalı bu tip bir oyuncu alınabilirse takımın çehresi oldukça değişebilir.
Diğer bir sorun ise guard konusunda Taylor Rochestie geldiği günden bu yana eleştiriliyor bu maçta savunmada oldukça gayretli gözüktü genellikle Iverson’ı savundu ve oldukça da başarılı gözüktü. İlk haftalarda savunma konusunda sorunlar yaşadığı gözükmüştü ama bu maçta onu eleştirmek mümkün değil. Son iki maçta özellikle oyunun hücum tarafında tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşatıyor 12-3 gibi kötü bir yüzde ile oynaması bir yana takıma liderlik yapmaktan uzak görünüyor ki bu özellikle zorluk derecesi yüksek olan maçlarda ciddi br sorun olur. Takım hedefe yürürken takımı yönetecek,top elideyken arkadaşlarına güven aşılayabilen bir liderlik karakterini henüz göremedik bu konuda teknik ve idari kadro doğru bir hamle yapmalı çünkü ilerleyen maçlarda bu tip eksiklikleri cezalandıracak takımlar ile oynayacağız.

Muhsin MORDENİZ

“SERİ DEVAM EDİYOR” için 4 Yorum

 • iddaa diyor ki:

  Basketbol ile ilgili bilgi veren bir blog olmaması bizi üzüyordu. Takipte olacağım.

 • Barış Cenk Akkaya diyor ki:

  arzu ediyorsanız aramıza katıla bilirsiniz yorumlarınızla

 • Bahar Güvenç diyor ki:

  Nisan 2011 den beri sanırım bu site aktif değil. sağ kenarda hala olağanüstü kongre yapılsın mı diye anket kısmı yer alıyor!! rakiplerinizi takip eder misiniz biraz?? GS taraftarı olarak çokk rahatsız edici…

 • Guest diyor ki:

  Katılım daha fazla olsaydı güzel olurdu

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar