PostHeaderIcon TUTKU KREMASI

Beko basketbol liginde zirve mücadelesi nefesleri kesti. Hafta sonu genç takım maçında yaşanan olaylar bu maçı daha da gerginleştirmişti , salon ağzına kadar dolu bazı kesimlerde olay çıkmasını bekler gibiydi.
Gergin başlayan maçta daha tecrübeli olan Fenerbahçe Ülker ibreyi hemen lehine çevirdi. Avrupa ligi tecrübesi ve daha üst seviyede basketbol oynama alışkanlıkları olduğu için bu ortamlara da daha fazlı alışık olmaları maça da 15-5 ile başlamalarını sağladı.
Bu duruma sebep olan diğer durum ise Galatasaray Cafecrown takımının normalde soktuğu şutları aşırı konsantrasyon dolayısı ile sayıya çevirememesi oldu buna çok basit yakın atışlarında kaçması eklenince bu fark oluştu ama bu farkın suni olduğu çok geçmeden ortaya çıktı.
Sene başından beri sıkça eleştirdiğimiz ve istikrarsız gözüken Amerikalı oyun kurucu Taylor Rochastie bu maçta da kayıpları oynadı. Aslında son haftalarda iyi oynuyordu ama bu maçın sinir katsayısı Amerikalıya epey fazla gelmiş olacak ki maçı oynadığı 11 dakika da 5-0 ile skor üretemeden tamamladı. Yerine oynayan tecrübeli Tutku Açık ise sezon boyunca alışık olmadığı kadar fazla sahada kaldı ve 30 dakikada 12 sayı 7 asist 6 ribaunt ile maçın yıldızı oldu.
Galatasaray takımında göze çarpan en önemli nokta bugüne kadar çok başarılı oldukları savunmadaki rotasyonlar oldu zira şimdiye kadar rakiplerin seviyesi konusunda soru işaretleri vardı ki bu maçta da rakibini 56 sayıda tutup %35 şut isabetine izin verip rakibe 15 top kaybı yaptırması takımın geldiği seviyeyi gösteriyordu.
Galatasaray ile alakalı bir nokta da genelde göz ardı edilen Amerikalı Jashua Shipp’in özellikle savunmada yaptığı inanılmaz katkı olmalı zira hiçbir bire bir savunmada rakibe izin vermediği gibi her topa yardım edip toplar çaldı buna artı olarak ribauntlara da katkı yaptı ve takımın gizli kahramanı oldu.
Galatasaray alakalı en önemli noktayı ise sona sakladım oda tabii ki coach Oktay Mahmuti.
Oktay hoca sene başında aldığı takımı inanılmaz bir seviyeye çıkardı hocanın kariyerini bilenler için sürpriz bir durum değil ama yıllardı kaos ortamında olan bir kulübü bu kadar kısa sürede ayağa kaldırması gerçekten inanılmaz bir durum hocayı tekrar kutluyorum.
Rakibe gelirsek öncelikle Hırvat hocalarının panik halini yadırgadığımı söylemeliyim maçın kırılma anlarında yanlış kararlar aldı. Maç önü hazırlığını ise yanlış planlamıştı pota altını kullanmayı çok geç akıl etti.
Sene başında büyük umutlarla alınan Darijus Lavrinoviç büyük hayal krıklığı yaratırken Hırvat oyun kurucu Ukiç beklenenden uzaktı buna son haftalarda takımın en iyisi olan Mirsad’ın da kayıp olması eklenince sonuç kaçınılmaz oldu.
Maçın hakemleri için söyleyeceğim ilk yorum kötü maç yönettikleriydi. Maç boyu standartlarını anlayamadık ev sahibi olmasına rağmen Galatasaray aleyhine kolay fauller çalarak maça başladılar daha sonra sertliğe izin verdiler teknik faul sonrası Ömer Onan’ın kameralara yansıyan ve birkaç kez ısrarla tekrarladığı küfürlü tepkiye seyirci kalmaları hiç hoş olmadı.
Sezon henüz yarılanmadı ve Avrupa ve lig uzun bir maraton Galatasaray özellikle Taylor konusunda bir seçim yapmak zorunda takıma sınıf atlatabilecek bir takviye daha olursa zaten zirve adayı bir takımken zirvenin favorisi olabilir bunun için yönetim gereken fedakarlığı yapmaktan kaçınmamalı.

Muhsin MORDENİZ

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar