PostHeaderIcon Türkiye İçin Euro 2016 Adaylığı

Düşününce, “Aslında iyi oldu” dedim karar açıklandıktan sonra. Neden mi? Açıklayayım.

Türkiye’nin Euro 2016 haritasına baktığımda ben şunu görüyorum: haritayı alıp diklemesine ortadan ikiye bölmüşler, doğuyu atıp batıya büyük bir aşkla sarılmışlar. Bütün şehirler batıda. Doğu yok.

Açılım mı yapmaya çalışıyorsunuz? Alın size en büyük açılım: futbol. Bir düşünün; bu ülkenin insanlarının ortak noktada buluştuğu, fikir ayrılıklarına uğramadığı tek konu nedir? Tabiki Ulusal Futbol Takımı. Onun maçlarında ne iktidar düşünülür, ne muhalefet… Ne açlık düşünülür, ne sefalet… Ne dertler düşünülür, ne sıkıntılar… Her şey bir kenara bırakılır ve herkes kolkola girer. Gol atılınca, maç kazanılınca, çılgınlar gibi sevinilir hep beraber. Gol yenilince, maç kaybedilince, elinden balonu alınmış çocuklar gibi üzülünür, ağlanılır. Futboldur bu ülkenin insanlarını “bir” yapan.

Eğer sen bir tarafa bu futbol ziyafetini haram edersen, en büyük bölücülüğü sen yapmış olursun. Bir tarafı mahrum bırakırsan bu ziyafetten, en büyük bedduayı sen alırsın.

Yap bakalım Diyarbakır’a, Gaziantep’e, Trabzon’a stat. Götür oralara insanları. Hiç mi değeri yok bu şehirlerin senin gözünde? Olayın sadece futbol değil, turizmden de ibaret olduğunu savunanlar için Diyarbakır’ın, Gaziantep’in, Trabzon’un turistik yerlerine bir bakmalarını öneririm. Bu şehirlere yılda kaç turistin gittiğini araştırmalarını salık veririm. Eskişehir’in, Bursa’nın, Konya’nın ne turistik yanı vardır ki?

Son olarak diyeceğim, fena olmadı aslında bizim alamamamız bu turnuvayı. Zira akılları başlarına gelir belki federasyondakilerin biraz. Eğer bu ülkenin güzel insanlarını biraraya getirme niyetinde iseler, bunun en etkili yollarından birinin futbol olduğunu anlarlar umarım. Çünkü doğuyu o haritanın içine katmayan, Diyarbakır’ı, Gaziantep’i, Trabzon’u yok sayan bir zihniyet, zararlı bir zihniyettir Türkiye için.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar