PostHeaderIcon Sonuç da Yok Işık da.

Maçı izlerken içim sıkıldı, bir şeyler yazayım dedim yine aynı sıkıntı bastı. Aslında sorun kaybedilen 3 puandan çok berbat futbol. O kadar berbat ki umut kelimesini karartıyor. Giden 3 puan olsun deyip önümüze bakalım diyemiyorsunuz, çünkü gelecek geçmişten daha karanlık duruyor. Bu takım bu futbolla, bu zihniyetle bu sene ilk beşe giremez. Sivasspor karşısında tel tel döküldük. Koskoca Galatasaray takımı bırakın total futbolu 3 pas yapamıyor, ayrıca total futbol sadece top sendeyken bol as yapmak değil, top rakibe geçince de takım halinde anında şok presler yaparak topu bir an önce tekrar kazanmaktır. Yani topa her zaman sahip olmak veya olmaya çalışmaktır. Akşam her şey rezaletti, takım rezalet, teknik ekip rezalet, hakem rezalet. Yönetimi hiç saymıyorum, eserleri ile gurur duyabilirler.

Adnan Polat futboldan anlayan, taraftarın ne istediğini çok iyi bir yöneticiydi, ama başkanlığı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Başkan olduktan sonra Aziz Yıldırım gibi sadece kendi doğruları etrafında dönen birisi oldu. Taraftarın sesine kulaklarını tıkadı. Camiayı büyük bir kalabalık olarak düşünürsek, herkes bağırıyor ama sanki ilahi bir güçle sesleri kısılmış, tek bir ses çıkıyor O da Sayın Polat’ın sesi. Anla işte başkan biz bu Adnan Sezgin’i istemiyoruz, taraftar istemiyor, camia istemiyor, bu ısrarın sebebi ne? Sezon başlıyor bir tane adam gibi orta saha ile oyuna başlayamıyoruz. Adam gibi bir transfer yapamayacaktınız da ne diye insanlara umut dağıtıyorsunuz, yapacaksanız yapın, yapamayacaksanız da açıklayın, ama lütfen sebepleriyle açıklayın.

Futbolcuları anlamakta güçlük çekiyorum. Bir takım her maçta saçma sapan goller yemek zorunda mı? Galatasaray forması giyen bir futbolcu 10 metreye pas atmak için ayak ayırır mı? Yayıncı kuruluş maçtan önce koridoru gösteriyor, hala daha demode muhabbetlerle maça çıkıyoruz. “Hadi Beyler” muhabbeti çok demode kaçıyor, gerek yok. Bırakın herkes kendi kendini motive etsin. Birde Arda Turan’ın Emre Çolak’a yaklaşımı, küçük kardeş muhabbeti pafta olur, O adam bu zihniyetle asla büyümez. Galatasaray Avrupa’ya açılan kapı diyoruz, ama alaturkalıktan bir türlü kurtulamıyoruz. Futbol takımımız için her hafta ünlü psikologların veya büyük futbolcuların seminer vermesi gerekli. Biraz parlayan yangın olduğunu sanıyor, sonunda da kendini, kendinle beraber takımı yakıyor. Mustafa Sarp gol atıyor, sanıyor ki kendince taraftara cevap veriyor, sonuç golü çıkart elde var sıfır.

Bizim ciddi anlamda bir teknik ekip sorunumuz da var. Artık sanırım bunu da konuşmalıyız. Sahaya çıkan takım yanlış. Sağ bekte Neill, göbekte Zan, uç forvet Batdal başlamalıydı. Bu takım yan topa hala çözüm bulamadıysa, bu takım hala daha oyunu soğutmayı beceremiyorsa, bu takım hala 4-3-3 ün temel mantığını kavrayamadıysa teknik ekipte de suç vardır. Demek ki işin rengi değişince sistem değişebiliyormuş, akşam 4-3-3 başladık, 4-4-2 ye döndük, 4-2-4 le bitirdik. Golü atıp 1-0 öne geçmişsin, rakip ortadan Ceyhun ile gümbür gümbür geliyor, bırakıp sistemi de şu adamı durdursan ne olurdu. Sarp zaten bir işe yaramıyor, ver Ceyhun’ a hiç olmazsa devreyi önde kapat, devre arasında da gerekli çözümü üret. Bu takım bu futbolcularla sistem takımı olamaz, bu kafa devam ederse yine söylüyorum bu sezon ilk beşe giremeyiz.

Akşam yine saçma sapan hakem hataları vardı, ne hikmetse yine tek taraflıydı. Sivas seyircisi hakemi etki altına almak için Galatasaray’ın iyi oynadığı dakikalarda elinden geleni yaptı, neticede başarılı da oldu. Seyirciyi bu başarısından ötürü kutlamak gerekli, demek ki i… hakem tezahüratı işe yarıyormuş.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar