PostHeaderIcon Lorik Cana Galatasaray’da

Transfer bugün açıklandı. Kulübümüz, Lorik Cana ile 4 yıllık sözleşme imzaladı. Cana’nın bonservisi için Sunderland’e 4,5 milyon Euro ödenecek. Ayrıca bu para 2 yıl vadeli olarak ödenecek, 24 ay taksitle yani. Cana ise yıllık 2 milyon Euro net para, ayrıca maç başına 7,500 Euro ücret alacak.

Hemen şunu belirteyim. Cana’nın doğru telaffuzu “Tsana”, Arnavutça’da böyle. Ama ülkemizde doğal olarak “Kana” denilecektir.

Takımın en önemli ihtiyâcı ön liberoydu. Ve bu eksiklik, çok önemli bir isimle giderildi. Agresif ve mücadeleci yönüyle tanınan Cana, bu takımın her şeyi olacaktır. Buna eminim.

Bu taraftar agresif oyuncuyu seviyor. Savaşçı oyuncuyu seviyor. Lucas’ın geldiği ilk sezon, yarım devre oynamasına rağmen bu kadar çok sevilmesi, canını dişine takıp oynamasındandır. Çünkü Galatasaray Taraftarı böyle oyuncuları sever. Kötü oynarsın, yenilirsin. Ama mücadeleyi bırakmazsın. Sonuna kadar savaşırsın. Yenilsen de alkışlanarak çıkarsın sahadan. İşte bu yönde olan oyuncudur Cana da. O yüzden çok sevilecektir.

Oynayacağı futbol ve takıma katacağı şeyler tartışılmaz. Gittiği her takımda kaptanlık yapması, Cana’nın en önemli özelliğini göstermektedir: liderlik. Sadece mental gücü yüksek olan bir oyuncu değildir Cana çünkü. Önemli anlarda sorumluluk alan, takıma adeta bir itici güç sağlayan bir oyuncudur. Bu da tam bizim ihtiyâcımız olan bir orta saha oyuncusunun özellikleridir.

Ayrıca Cana’nın takıma katılması, Elano’yu da çok rahatlacaktır. Bu da çok önemli ve gözardı edilmemesi gereken bir durumdur.

Hep yazdım, söyledim. Elano bir “ön libero” değildir. Elano tam bir orta saha oyuncusudur, ne geride ne de önde. Pas trafiğini yapan, defansla ofans arasında bağlantıyı kuran oyuncudur. 2009-10 sezonunda Elano’dan tam verim alamamamızın ana nedeni budur. Çünkü Elano, kendisine iyi toplar gelmediği için çoğu zaman defansa gelip top çıkarmakla meşgul olmuştur. Bu da kendi özelliklerini gösterememesine neden olmuştur. İşte Cana’nın gelişi ön libero mevkiindeki sıkıntıları gidermekle kalmayacak, Elano’nun da kendi oyununu, bize lâzım olan oyununu oynamasını sağlayacaktır.

Kısacası çok önemli bir transfer yaptık. İhtiyacımız olan bölgeye en iyilerden birini aldık.

Hoş geldin Lorik Cana.

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar