PostHeaderIcon Bile Bile Lades

Maç öncesi kadrolar açıklandığında filmi geri sarmıştık .Geçen yıl ligde 3. olan kadro iki görev adamı takviyesi ile sahada üstelik Baros,Keita,Elano,Sabri,Mehmet Topal gibi oyuncularda yoktu bu takımın kadro olarak güç kaybettiği aşikar bunu Galatasaray kulübünü yönetenlerin fark etmemiş olması ise manidar.
Maça golle başladık lakin bu sene oynanan 2 avrupa kupası maçında da gözüken bu 3 orta saha oyuncusu ile önde top tutmak ,oyunu ilerde oynamak mümkün değildi tek çare vardı yediğinden fazla atmak ama bunu yapacak hücum gücü yeterli değildi.Frank Rijkaard geçen yılın başında tercihini 3 forvet art bir hücumcu orta saha şeklinde kullanırken bu sene oynanan maçların tamamına 3 orta saha ile başladı hatta dünkü maçın çok kısa bir bölümü hariç maçların ilerleyen dakikalarında da bu tercihinden vazgeçmedi .Bu sistemle de başarılı olmak mümkün ancak burada oynayan oyuncuların çok daha üstün vasıflarının olması gerekli yoksa dünkü ve önceki maçlarda olduğu gibi rakip kaleye zor giden bir takım izleriz.
Forvet tercihleride ayrıca tartışılabilir gerçi elde çok fazla kanat hücumcusu olmadığı için biraz anlaşılabilir tercihlerdi ama genelde Arda özelinde tartışmak gerekli ,Arda bu sene sol forvet olarak kullanılacak gibi duruyor burada ciddi zaaflar gözüküyor .Bir forvet oyuncusunun pozisyon gereği sıkça forveti ikilemesi ters kanatlarda içe katetmesi lazım bunun için topla olduğu kadar topsuz oyunuda çok iyi bilmesi lazım maalesef Arda burada oynayacak pozisyon bilgisine sahip değil forvet arkasında daha serbest oynaması halinde çok daha verimli olacaktır.
Emre Çolak ise dün etkisizdi bunda yerini yadırgaması da rol oynadı zira Emre klasik bir forvet arkası biraz daha güçlenirse orta sahada oynayabilecek biri kanat forveti için gerekli sürat ve fiziki özelliklerde yoksun böyle iki kanat forveti ile arkada da 3 orta saha ile oynayınca maçta pozisyon bulmak zaten imkansız ayrıca kanat beklerinin de hücumu yoksa bu takımdan bir şeyler beklemek hayal olurdu .
Dün akşam oynanan maç özelinde durum bu peki bu sürpriz mi tabi ki
hayır zaten bu filmi geçen yıl çokça izledik takımın sakatlıklar yüzden kadro zafiyetinde düştüğü 2. devrede sıkça gördüğümüz manzara yine tekrarlandı üzücü olan bunca süre tedbir alınmamış olmasıydı.
Geçen yıl ki takımdan Leo Franco,Emre Aşık,Emre Güngör,Uğur Uçar,Mehmet Topal,Abdul Kader Keita,Jo Alves,Giovani Dos Santos ayrıldı gelenler ise Ali Turan,Çağlar Birinci,Lorik Cana,Serdar Özkan,Mehmet Batdal ile Juan Pablo Pino görüldüğü gibi takım güçlenmek bir yana gidenlerin yerine sayısal olarak bile doldurabilmiş değil nicelikte ise zaten tartışılır.
Transfer için zaman daralıyor gelen oyuncuların takıma katkı verecek üst düzey adamlar olması şart ayrıca bundan evvel yapılan hatalardan ders çıkarıp oyuncuların geldikten sonra da onlara yardımcı olacak,uyum sürecini kısaltacak şekilde bir çalışma yapılması lazım zira oyuncuyu getirmek kadar ondan en yüksek düzeyde verim almak ta çok önemli.
Alınması düşünülen oyuncuların birincil özelliği sert ve dirençli karakterde olması diğer elzem özellikleri ise topu önde taşıyarak takımı a önde tutacak vasıflarda olmasıdır bu kadro yapısı içinde 2 adet oyun kurabilecek orta saha ile bir forvet oyuncusu alınmaz ise bu sezonda hayal kırıklığı ile geçecektir umarım Galatasaray yönetimi durumun ciddiyetini kavramıştır yoksa yarın çok geç olabilir.

Muhsin MORDENİZ

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar