PostHeaderIcon Bermuda Adnan Üçgeni

İlk turdan sonra kuralar çekilip rakipler belli olduğunda tarflı tarafsız herkes Galatasaray’a çıkan rakibin en kolayı olduğunu söylüyordu. Ama bugün gördükki işler kağıt üstündeki gibi olmuyor. Galatasaray’ın adı maçları kazanmaya yetmiyor.

İlk devre yenilen 2 gol, taraftarın tepkisi son 6 ayda Ali Sami Yen’de her hafta görmeye alıştığımız bir tabloydu. Son dönemde sportif başarıdan çok uzak bir takım var önümzüde. Bu da kendilerine güvenlerini kaybetmeye neden oluyor.

Oynadıkları bu sistemle, bu teknik direktör zihniyetiyle bir yere varmak mümkün değil. 4-3-3 nedeniyle sağ ve sol bek tüm maç boyu yalnız kalıyor. Öndeki kanatlar asla geriye gelip savunmaya yardım etmiyor. Bu seferde yetenekleri kısıtlı olan savunma oyuncuları hata üstüne hata yapıyor. Sağ kanatta Ali Turan yine çok formsuz, talihsiz bir maç çıkardı. Diğer kanattaki Hakan Balta son maçlarda olduğu gibi yine bir golde rakibe büyük katkı sağladı. Kaleci Aykut’a diyecek fazla bir şey yok. Kaleyi tutan 3 toptan 2′si bir şekilde gol oluyor. Yan toplardaki eksikliği defansın da yan top eksikliğiyle birleşince kanatlardan atılan her topta taraftar kalp krizi geçiriyor. Servet ve Neill de formsuzluklarına devam ediyor.

Orta alanda Ayhan takımı ileriye götürmeye çalışan tek oyuncu. Tüm maç çok çalıştı. Sadece Ayhan ileriye doğru oynamayı deniyor, risk alıyor. Arada da top kaptırıyor. ama doğru işleri yapabilen tek oyuncumuz o. diğerleri hiç bir şekilde ileriye doğru oynamıyor. Sürekli yana geriye oynayan bir takım da tabiki üretken olamıyor.

Mustafa Sarp gücü 60′larda bitene kadar çok çalışıyor. Ama 60′dan sonra da sürekli rakibin arkasına saklanarak oynuyor. Galatasaray’ın bu pozisyondaki ihtiyacı olan adam sadece top rakipteyken değil, bizim ayağımızdayken de kendini gösterip ileriye doğru pas atabilecek bir adam. Barış çalışkan. ama bildiğiniz gibi. Savruk. Yine oyuna girmesi bir ateşleme oldu takıma.

Forvet hattına gelecek olursak Serdar Özkan gönderilen Keita’nın sağ bacağı olmaz. Arda kontenjanıyla transfer edilip kadroda kendine yer buluyor ama çok fazla sürmez gibi görünüyor.

Ekürisi Arda için söylenebilecek fazla bir şey yok. Bu akşamki maça gelmediği için Arda için fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Bir cümleyle Arda konusunu geçmek istiyorum. Her duran topun başına o geliyor, nedense. Arda çok yetenekli, kabul. Ama bu tüm duran topları onun kullanmasını gerektirmiyor. Hele hele bu takımın elinde dünyanın en iyi duran top kullanıcılarından biri olan Harry Kewell varken. En sonunda taraftarın baskısıyla topu Kewell’a bıraktı, doğru da yaptı.

Mehmet Batdal Başkan Adnan Polat’ın bu yıl yaptığı en iyi transfer şu ana kadar. Malesef sakatlandı. Keşke devam edebilseydi. Muhteşem yetenekli. Çok verimli oynuyor. ayaklarına çok hakim. Futbolu bilerek oynuyor. Oynadıkça tecrübe kazancak ve Galatasaray’a çok fayda sağlayacak. Gol atmaya da başlarsa en geç bir yıl içerisinde milli takıma davet edileceğini düşünüyorum.

M.Batdal sakatlanıp çıkınca yerine sakatlıktan yeni kurtulan Baros girdi. Henüz hazır olmasa da 2 gol attı ve günü kurtaran isimlerden biri oldu. Sınıfı farklı, kumaşı farklı. Sahadaki duruşu farklı. Umarım sakatlanmaz tekrar.

Sıra geldi aslan payını her zamanki gibi en çok hakeden kişiye. Harry Kewell!.. Sahada varını yoğunu ortaya koyan bir kaç kişiden biri. İkinci devre sazı eline aldı. Muhteşem 2 asist yaptı Baros’a. Attığı bir kaç güzel pas malesef gole dönüşemedi. Ama sahadaki varlığı Galatasaray için her zaman çok faydalı, çok etkili. Kewell bu takımın en öndemli değeri. Bir de sözleşme yenilemekte geciktiklerini düşünürsek yönetimin hiç bir işi doğru yapamadığını bir kez daha anlamış oluruz.

Şimdi bir takımda bir iki isim kötüyse o isimleri kritize etmekte herkes haklı olabilir. Ama takımın tamamı kötüyse ve sürekli kötü olmaya hatta daha da kötüye doğru gidiyorsa o zaman hatalı oyuncular değil kesinlikle ve kesinlikle TEKNİK DİREKTÖR’dür.

G.Saray 4-3-3 oynayamıyor. Oynamıyor da zaten, beceremiyor. Bu kulübün karakteristiği 4-4-2. Böylece bekler de yalnız kalmıyor. Önlerinde birileri daha oluyor rakibi karşılayan. Rijkaard bu sistemde bu oyuncularla ısrar ettiği müddetçe başarı Kaf Dağı’nın çok ötesinde.

Lig başladı. Dünyanın en zayıf takımlarına karşı turu geçme şansını ikinci kez yitirmek üzere G.Saray. Lige de berbat bir başlangıç yaptı. En kötüsü hiç bir şey oynamıyor takım. Bu durumda hala transfer yapmayı beceremeyen yönetim de mutlak suretle eleştirilmeyi hak ediyor. Mevcut oyuncularla etkili olamayan Rijkaard da en az yönetim kadar suçlu. Çünkü takım o geldiğinden beri sürekli geriye gidiyor. İlk geldiğinde hepimiz heyecanlandık. Rakipler de çekindi. Herkes G.Saray’dan bir korkuyorsa 3 korkmaya başladı. ama sonra takke düştü kel göründü. Rijkaard bu takıma bir şey katmadığı gibi sabote etmeye de devam ediyor. Şimdi kimse korkmuyor. İki kere G.Saray’ın üstüne gelen her takım biliyorki en az bir gol atıp dönecek.

Yönetim yol yakınken kesinlikle bir akım şeyleri gözden geçirmeli. Rijkaard ya yanlışlarından vazgeçmeli yada evine dönmeli. Bu kadro Fatih Terim yada Abdullah Avcı’ya teslim edilmeli. Şu ankindan daha kötü olmaları mümkün değil.

Bugün ilk devre hayatımda seyrettiğim en amaçsız, en kötü G.Saray vardı sahada. Birileri buna DUR demeli.

Taraftarın Aykut dışında başkalarını protesto etmesi bir parça akıllandıkalrını gösteriyor. Çünkü hatayı yapan tüm takım. Ortadaki ön liberolar etkisiz. Savunamdki bekler içler acısı. Stoperler son derece formsuz. Taraftar kaleciye küfredyor. Evet Aykut büyük bir kaleci değil, bunu da iddia etmiyor kimse. Ama milli takımın savunmasının bel kemiğini oluşturan Servet birinci golde, Hakan Balta ikinci golde rakiplerine refakatçilik yapıyorsa bu işin başındakilerin bu konuyu düşünmeleri şart.

Ayrıca transfer yapılamamasından ve başarısız kötü bir takım izlemekten sıkılan taraftarın Adnan Sezgin’i istifaya davet etmesi günün en doğru anıydı. Ancak eminimki Başkan, A. Sezgin’den memnundur. Adnan Polat, Adnan Sezgin ve Rijkaard’dan oluşan Bermuda Şeytan Üçgeni’nde Galatasarayımız her geçen gün daha kötüye gitmeye devam ediyor.

Esas korkum Bursa maçıyla ilgili. Geçen hafta 3 oyuncusu milli takımda 90 dakika oynayan Rijkaard Sivas’a yenilince bunu mazeret olarak sürmüştü. Şimdi bu gece tüm takım 90 dakika sahadaydı. Aynı bahaneyi düşünürsek Bursa’nın bize 5 gol atması Rijkaard için süpriz olmayacaktır.
Yazar Güçlü Gönüleri

http://www.bindokuzyuzbes.com/content/view/654/27/

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar