PostHeaderIcon ERKEN BİTTİ

Hava güzel,saha yemyeşil ,taraftar uzun bir aradan sonra iştahlıydı sanki hepsi birer Alparslan Dikmen olmuştu. Bu durumda başlayan maça oyuncularda aynı iştahla karşılık verdiler daha ilk atakta Baros karşı karşıya pozisyonda topu kalecinin ayaklarına nişanladı bu pozisyonla anlaşılacağı gibi takımın oynama isteği üst düzeydeydi.
Maça tempolu giren sarı kırmızılı ekip önde baskı kuran , ilk topa basan bir görüntüde oynuyordu haftalardır durağan , düşük tempolu uyku modundan nihayet sıyrılmışlardı bunun sonucu olarak rakibi hataya zorlayan bir oyun ve gelen iki gol ile sıkıntı yaşanmamasına neden oldu.
Geçtiğimiz haftalara göre göze çarpan değişim takımın birbiri ile oynama alışkanlığının artması, oyuncuların bireysel form durumlarındaki artış olarak gözüktü.Takımın diğer değişen noktası ise özellikle hücum hattında oynayan oyuncuların sakatlık sorunlarından da sıyrılmalarından oluşan oyuncu özellikleri olarak değerlendirilmeli zira sezon başındaki maçlarda sıkça üç defansif orta saha ile oynandığı hatta çoğu zaman öndeki forvetlerden birinin de orijinal bir hücumcu olmadığından kaynaklanan hücum sorununu da görmemezlikten gelinmemesi gereken bir nokta olduğu ortaya çıktı. Burada hocanın çoğu zaman tercihlerini daha defansif oyunculardan seçtiğini de belirtmemiz gerekir. Sezon içinde yapılan oyuncu seçimleri sonucunda üç hücumcudan günümüze 6 hücumcuya geçiş yapıldı ilk etapta hücuma çıkamayan iki bek yerine hücuma destek veren iki bek geldi. Buna ek olarak ön orta saha olarak yeni transfer Misimoviç eklendiğinde ilk haftaya göre üç ofansif oyuncu eklemesi önemli bir değişim .İlk haftalarda elde zaman zaman oyuncu olmadığından bu tercih yapılmamıştı lakin çoğu maçta elde oyuncu olduğu halde ön orta saha tercihi defansif oyuncudan yana yapılmıştı umarım ilerde bu tercih tekrar edilmez..
İlk yarıda genel olarak oyunu forse ettikten sonra ikinci yarı düşüş olması normal bir durum. Maalesef bu süreç içinde takımın mesafe alması gereken birçok nokta olduğunu da söylemek lazım. Maçta gözüken negatif noktalar aktif dinlenme yapacak takım olgunluğuna henüz ulaşılamamış olması , oyuncuların henüz kafaca rahatlayamamış olması olarak dikkat çekti. Hücum oyuncularının henüz tam anlamıyla bir arada oynama alışkanlıkları edinemedikleri bunun oyun içinde kopukluklara neden olduğu ortada burada hafta içi maç oynamamanın getirdiği bir sıkıntıda ortaya çıktı . Avrupa kupası olmayınca yeni gelen oyuncuların maç alışkanlıkları kazanması hem bireysel hem de takım ile uyum sürecini uzatan bir etken olaraka göze çarpıyor.
Misimoviç için ayrı bir parantez açmakta fayda görüyorum Bosnalı henüz uyum sürecinde gözüktü takım arkadaşları ile uyumu henüz oturmuş değil bu pas alışverişine ve topun önde kalması konusunda sorunlara neden oluyor , takım lideri olmasını beklerken henüz o saha içi rahatlığında değil bunu aşması için hem kendisi hem de takımın atacağı adımlar şart.
Pino için söylenecek ilk söz henüz oyuncu kimliğinin oturmadığı olmalı buna ek olarak yeni gelmesi ve sakatlık yüzünden henüz takım ile çok az sayıda maç oynaması yüzünden uyum sorunu olabilir, bu yüzden her maç veya maç içinde performans dalgalanmaları beklenen bir durum olmalı.
İnsua ise tam bir görev adamı genelde ekstra işler beklendiği için bazı çevreler beğenmemiş olabilir lakin kısa süre içinde pozisyon bilgisi ve hatasız oyunu ile yerinde bir transfer olduğu ortaya çıktı. İlerleyen haftalarda hücum aksiyonlarına daha fazla girecektir bunun için yanında ve önünde oynayan oyuncularla uyum sağlaması gerekir.
Kale ve defans süreklilik kazandıkça hata oranını azaltıyor daha da iyi olacaklardır bunun için zaman en iyi ilaç olacaktır. Lorik Cana için aynı durum geçerli takımla çok az maç oynayabildiği için eleştiri yapılması manasız özellikle oynadığı pozisyon için bu durum çok daha gerekli , Arda döndüğü vakit takıma sürekli girecek ve bu süreç kısalacak diye umuyorum.
Milan Baros uzun bir aradan sonra ilk sezondaki oyun iştahında görüldü sürekli rakibin üstüne giden pozisyon kovalayan bir görünümde olunca bunun karşılığını da aldı sakatlanması ise büyük şansızlık oldu.
Bu maç özelinde gözüken oyunu önde oynayıp, oynanan oyunun boyunu kısalttığımız zaman etkinliğimizin arttığı bunları yapamayıp topu kalemize yaklaştırdığımızda ise hata riskinin arttığı olmalı hem iyi hem de kötü yönlerin ortaya çıktığı bir maç gelecek için çok iyi bir projeksiyon olacaktır. Bu maç bizim için en güzel fırsat oldu bunu doğru değerlendirmek hocalar ve oyunculara düşüyor doğru dersler çıkartırsak güzel günler yakın olur.

Muhsin MORDENİZ

Yorum yazın

Ara
Yazarlar

AHMET KILIÇ
FIRAT DURMAZ
BARIŞ CENK AKKAYA
İLHAN İLMENÖZ
SÜHAN CEM UCSOY
İSMAİL ŞEN
MUHSİN MORDENİZ
HASAN YILDIRIM
BAHADIR OĞUZ
NİHAT ONUR
ALİ CAN KUTLU
DOĞUKAN YILDIZ
CAN TÜYSÜZ
SÜLEYMAN ÖKDEM
GÜÇLÜ GÖNÜLERİ

Sosyal Medya
Anket
Dursun Özbek görevine devam etmelimi?
View Results
Bağlantılar